Müzik dünyasının acı kaybı

Kibariye’den Seda Sayan’a çok sayıda ünlü isimle çalışmış usta müzisyen  İskender Şencemal hayatını kaybetti. 2015 yılında ‘İscover’, 2018 yılında ‘Keman ile Enstrümantal’ albümü yayınlanan Şencemal...

Google Haberlere Abone ol
Müzik dünyasının acı kaybı

Kibariye’den Seda Sayan’a çok sayıda ünlü isimle çalışmış usta müzisyen  İskender Şencemal hayatını kaybetti.

“KİBARİYE’Yİ KİBARİYE YAPAN İSİMLERDEN BİRİ”

Ölümü duyuran Onur Akay, “Türk müziğinin dev isimlerine sahnelerde eşlik eden, enstrümanları ile albümlerine önemli katkılarda bulunan ve aynı zamanda çok sayıda ünlü ismin albümlerinin aranjörlüğünü de yapan, Kempa Yaylı Grubu’nun kurucularından ünlü keman ve viyola sanatçısı ve büyük yönetmen İskender Şencemal'i kaybettik. Başta arabesk müzik olmak üzere Türk müziğinde çok önemli bir yeri olan ve sazının gerçek ustası keman virtüözü İskender Şencemal’e, Allah’tan rahmet dilerim. Onun için, Kibariye’yi Kibariye yapan isimlerden biri diyebiliriz.” ifadelerini kullanarak arşivinde yer alan bir fotoğrafı da paylaştı.

Akay fotoğrafa şu notu düştü:

“Arşivimde yer alan bu fotoğrafta sağ baştan İskender Şencemal, Vedat Yıldırımbora, Mine Koşan, Seyfi Günaçtı, Ahmet Tekbilek ve oturan ise Burhan Paker... Yıllar önce fotoğraftaki bu müzisyenler, 'Metronom' isimli bir grup kurmuş ve Mine Koşan'a eşlik etmişlerdi.”

İSKENDER ŞENCEMAL KİMDİR?

2015 yılında ‘İscover’, 2018 yılında ‘Keman ile Enstrümantal’ albümü yayınlanan Şencemal’in, en son 2019 yılında ise Bülent Altınbaş ve Belgin Tunçbilek'le birlikte, ‘Bir Garip Ropan Kirpi’ isimli sazlı sözlü oyun havası albümü yayınlanmıştır.

Kanun virtüözü Aytaç Doğan başta olmak üzere çok sayıda müzisyene destek vermiştir. Doğan, Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’na devam ederken şans yüzüne gülüyor ve Bursa’daki kuzeninin aracılığıyla o dönem Seda Sayan, Burhan Çaçan, Gökhan Güney ve Kibariye’nin albümlerini yapan İskender Şencemal’le tanışıyor. Şencemal, Doğan’ı İstanbul’a götürmek için ailesinden izin istiyor. Küçük Aytaç, kendini bir anda daha önce hiç görmediği İstanbul’da bir stüdyoda buluyor ve 2 gün arayla pek çok ‘yıldız’ sanatçının albümünde çalıyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin