'Müslüm Gürses ve Yılmaz Güney bu kebapçıda çalıştı'

Sayım Çınar, Adana'nın meşhur kebapçısı 'Kebapçı Mesut'la konuştu...

'Müslüm Gürses ve Yılmaz Güney bu kebapçıda çalıştı'

 

      SAYIM ÇINARsayimcinar@gmail.com Adana deyince akla ilk gelen kebapçıdır Kebapçı Mesut.Sanat, siyaset, spor dünyasında onlarca müşterisi, hadi müşteri de demeyelim, dostu vardır.Özelikle festival zamanları dolar taşar dükkan, bir yandan da iyi kebabın tadını bilenler hiç yalnız bırakmaz dükkanı.Sayım Çınar Adana Film Festivali vesilesiyle bu kebap cennetinde Hakim Yenigün’le söyleşti. Kebabın Başkentinde Lezzet Şöleni!Uzun Zamandır gidip geldiğim bir yerdir burası. Özel bir kebabınız var.97 senelik bir geçmişiz var. İşimiz gücümüz et. Güneydoğuda bir çiftlik kurduk. Oradan geliyor etlerimiz. Etimizi kendimiz yaparız, ustalara bırakmayız. Kendim işlerim, pişiririm, önce kendim yerim, tuzunu biberini ayarlarım. Beğenmeyince de değiştiririz. Uzun bir zamandır yapıyoruz bu mesleği, doğrusu aşığız bu mesleğe. Türkiye’de et üretimi çok az olduğu için dışarıdan geliyor biliyorsunuz etler. Mısır, Ermenistan, İran, Bulgaristan’dan alınan etler var piyasada. Bizimki çayır hayvanı, antibiyotik ilaç hormon yok. En büyük farklarımızdan biri bu.Sinema dünyasından çok misafiriniz oluyor.Ta 60’lardan başlar, Metin Erksan, Türkan Şoray, Saadettin Erbil, Lütfi Akad…  Daha da ne isimler! Sinema müzesine döndü. İş, spor, siyaset dünyası da gelir. Bir kez gelen de kopamıyor.Yönetmenlerin de favori mekanı sanki…Reha Erdem, Nuri Bilge, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim, Tolga Karaçelik, Yılmaz Erdoğan… Hepsi hem misafirimiz, hem dostumuz.

İlginç anılar da birikiyordur.Birikmez olur mu, hepsi dostlarım benim. Adana’da çekim yapıyorlar ben yardımcı oluyorum. Devreye giriyorum. Film galası olunca davet ederler. Şampanyalar burada patlar. Adana da bir dizi bir film çekilince bana gelir haberi, inanın tahminlerim bile tutar projelerle ilgili.Kebabın lezzetini neye bağlıyorsunuz peki?Dişi et kesmiyoruz. Koçun eti daha güzel olur.Duman olan yerde lezzet vardır derler.Çok doğru, kebap dediğin yağlı olur. Attığınızda ocağa yağ çıkacak duman çıkacak. Uzakdoğu kömürü kullanmaya başladılar. Yapışıyor kebaba. Güzelliğini bozuyor. Davlumbazlar yapılıyor, bu da kebapçılık ruhuna aykırı.Kebap yanına tatlı vermiyorsunuz.Tatlı isteyen tatlıcıya gitsin diyoruz, bizim işimiz kebap.Siyaset dünyası da sanırım sık ziyaret ediyor sizi.Cumhurbaşkanı geliyor. Biz havaalanına bile götürdük bazı siyasetçileri. Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Abdullah Gül, Fahri Korutürk. 7 cumhurbaşkanı gördü bu dükkan.Müslüm filmi büyük beklentilerle vizyona girdi girecek. Sanırım Müslüm Gürses’le hatıralarınız çok.Müslüm Gürses bu dükkanda çalıştı. Sigortası yapıldı. Geldi buradan evraklarını çıkardık. Yılmaz Güney de çalışmış. Umut filmini çekerken zaman buldukça san Tuncel Kurtiz’le gelir yemek yerlerdi. Burada sohbet ederlerdi. Filmde burada da çekilmiş sahneler var. Ekip geldi, Ayla’nın yapımcısı, çok ince dokunuşlar var. Müslüm’ü oynayanlar çok başarılı. Ciddi gişe olacak bence.

Adana kebapçılar şehri. Rakı ve kebabın başkenti diyebiliriz. Birçok güzel festival var. Siz de oldukça tanınıyorsunuz.Tabii. Üç festivalde de çok güzel iş oluşuyor. Taksiciler kebapçılar iyi iş yapar. Bence festivallerin artması gerek.Bir dönem İstanbul’da da bir dükkanınız vardı.Evet. Şu an görüşüyorum, Cihangir’de bir yer buldum. Görüşmeler devam ediyor. Ruhsat sorununu çözersek geleceğiz.Mesut’un yeri neden farklı?Birçok kebapçı mekanlarını değiştirdi. Biz 100 yıldır buradayız. Burada sevgi saygı var. müşteriyle ayrı bir ilişkimiz var. Etlerimiz aynı, hep iyi, hep lezzetli. Sabancı da gelse esnaf da gelse aynı et. Stadyumda nasıl aynıysa, camide nasıl aynıysa burası da öyle. Fiyatı önemsemem. Önemli olan insanların mutlu mesut ayrılması oldu hep benim için.  İzin hiç yapmadım hayatımda.Yabancılar da geliyor mu?Japonya’dan geliyor New York’tan geliyor. İncirlik hava üssünden dolayı Amerikalı çok gelen olurdu.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin