Mülteci çocuklar 'sinema projesi'yle buluşuyor

'Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi' Hatay’da mülteci çocuklarla bir araya geliyor.

Google Haberlere Abone ol
Mülteci çocuklar 'sinema projesi'yle buluşuyor

Başak Kültür ve Sanat Vakfı'nın, Van Barosu ve Hollandalı sivil toplum kuruluşu DW-RS Producties ortaklığında gerçekleştirdiği, Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından fonlanan 'Çocuklar İçin İnsan Hakları ve Sinema Projesi' Hatay'da Suriyeli mülteci çocuklarla bir araya geliyor. Proje kapsamında Hayata Destek Derneği katkılarıyla, derneğin Hatay Narlıca'daki Toplum Merkezi'nde orda yaşayan mülteci ve yerel çocuklara yönelik insan hakları ve sinema atölyeleri düzenlenecek.

 

Projenin Hatay ayağında oyuncu-yönetmen Derya Durmaz ve Amerikalı yönetmen-akademisyen Theron Patterson eğitmenliğinde 14-18 yaş arası çocuklarla atölye çalışmaları yapılmasının yanı sıra, Hayata Destek Derneği’nin katkısıyla Hatay'da faaliyetlerine devam eden çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika, kamu ve belediye çalışanlarının katılımı ile projenin değerlendirmesinin yapılacağı bir toplantı gerçekleştirilecek.

 

Çocuklar İnsan Hakları konularında farkındalık kazanmalarını sağlayan interaktif eğitim çalışmasının ardından, Sinema Atölyesi'nde senaryolarını kendilerinin yazdıkları ikişer dakikalık filmlerini çekecekler.

 

Geçtiğimiz haftalarda Bitlis ayağı gerçekleştirilen projede Bitlis Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde çocuklarla dört günlük 'İnsan Hakları ve Sinema' konulu atölye çalışmaları yapıldı. Proje Bitlis'te faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelinen ve yörede kurumlar arası işbirliği ile, özellikle yüksek sayıdaki hayata karışamayan engelli ve madde bağımlılığı mağduru çocuklara yönelik çeşitli projeler yürütülmesine karar verilen bir toplantıyla son buldu.

 

14 aylık bir dönemde tamamlanması planlanan 'Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi' kapsamında bugüne kadar Bitlis dışında Van, Soma, Batman, Amsterdam ve Dersim’de hassas konumdaki çocuklarla insan hakları ve sinema atölyeleri gerçekleştirildi. Projenin bundan sonraki durakları Ordu ve Denizli olacak.
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin