Muhalif medyaya engele tepkiler sürüyor: Apaçık bir sansürdür

Basın Konseyi, 13 medya kuruluşuna uygulanan akreditasyonla ilgili bir açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Muhalif medyaya engele tepkiler sürüyor: Apaçık bir sansürdür

Bu yıl 51'incisi düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda muhalif basın kuruluşlarına uygulanan akreditasyon engeline bir tepki de Basın Konseyi'nden geldi.Engellemeyi 'apaçık bir sansür' olarak tanımlayan Basın Konseyi, akreditasyona aşağıdaki açıklamasıyla tepki gösterdi:"51. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu için, 13 medya kuruluşuna uygulanan akreditasyon, apaçık bir sansürdür.

 

13 basın ve medya kuruluşunun Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen bisiklet turunu izleyememesi, halkın haber alma hakkını engellemektedir.

 

Ön akreditasyonları Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Merkezi tarafından yapılan; Cumhuriyet, Zaman, Cihan, Bugün, Birgün, Taraf, Sözcü, Aksiyon, Samanyolu, Yeni Çağ, Aydınlık, Meydan ve Evrensel gibi gazete ve televizyonların daha sonra Ak Saray Basın Müşavirliği'nce, yeni bir akreditasyona tabi tutulması, kabul edilemez.

 

Basın müşavirliklerinin, gazetecileri engelleme hakkı yoktur, görevi de değildir.

 

Cumhurbaşkanlığı makamı siyaset üstüdür ve herkese eşit mesafededir.

 

Cumhurbaşkanı’nın, halkı ayrıştırma, haber verme ile haber alma hakkını toplumun elinden alma gibi görevleri içinde olmadığına inanıyoruz.

 

Basın Konseyi olarak; 26 Nisan’da başlayacak olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turundaki bu ayrımcılığa bir an önce son verilmesini istiyoruz."


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin