Milyonlarca sürücüye uyarı: Son 10 gün, cezası ise 864 lira. DİKKAT. 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış lastiği zorunluluğu hangi araçlar için geçerli. hangi araçlar kış lastiği takmak zorunda?

Türkiye'de otomobili olan herkesi ilgilendiren duyuru geldi. 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren başlıyor ve sadece 10 gününüz kaldı. Otomobillerde kış lastiği uygulamasına geçişin tarihi açıklandı ve bu tarih 1 Aralık olarak belirlendi. Kış lastiği takmayanların cezası ise 864 lira. Hayati derecede önemli olan bu uygulama hem sizin, hem de karşı taraftaki sürücüler ve yayalar açısından oldukça önemli. İyi bir sürüş için kış lastiği takılması için uyarılar yapılıyor. Kimler için geçerli?

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca sürücüye uyarı: Son 10 gün, cezası ise 864 lira. DİKKAT. 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış lastiği zorunluluğu hangi araçlar için geçerli. hangi araçlar kış lastiği takmak zorunda?

Türkiye'de 1 Nisan'da sona eren kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık itibariyle tekrar zorunlu hale gelecek.

Kazaların önlenmesinde ve yakıt tüketiminin azaltılmasında önemli yere sahip olan kış lastiği hakkında bilgilendirmede bulunan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TSOF ) Başkanı Fevzi Apaydın, sürücülerin son güne bırakmadan kış lastiklerini taktırmaları gerektiğini ifade etti.

Kış lastiğinin zorunlu olduğu alanlara ve kullanım amacına değinen Fevzi Apaydın şöyle konuştu:

Kış lastiği, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan (yabancı plakalı araçlar dâhil) araçlarda zorunludur. Kış lastiği zorunluluğuna uymayanların cezası aracın işletenine 846 Türk Lirasıdır. İdari para cezasının ardından sürücüye lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verilir.

Milyonlarca sürücüye uyarı: Son 10 gün, cezası ise 864 lira. DİKKAT. 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış lastiği zorunluluğu hangi araçlar için geçerli. hangi araçlar kış lastiği takmak zorunda?

Kış lastiği kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir esnasında değiştirilmek zorunda. Takılan lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer. Kış lastiği diş derinliği kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 mm'den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda 1,6 mm'den az olamaz.

Ayrıca patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

Milyonlarca sürücüye uyarı: Son 10 gün, cezası ise 864 lira. DİKKAT. 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış lastiği zorunluluğu hangi araçlar için geçerli. hangi araçlar kış lastiği takmak zorunda? - Resim : 2

1 Aralık'tan itibaren

Herkesin araçlarına kış bakımı yaptırması gerektiğine de değinen Apaydın, şunları söyledi:

Havanın soğuması ile normal lastikler sertleşir ve yola tutunması zorlaşır. Kış lastikleri ise özel hamuru ve yüksek silika oranı sayesinde 7 derecenin altında da yumuşaklığını ve dayanıklılığını korur. Damarlı sırt yapısı ve derin dişleri sayesinde erimiş karlı ve çamurlu suyu daha iyi tahliye eder. Kış şartlarında daha emniyetli sürüş sağlar ve daha kısa mesafede durur. 2 yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar için 1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takılmasının zorunludur.

1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takmamanın cezasının 846 liradır. Ceza 1 Ocak 2022'den itibaren yeniden değerleme oranında artacaktır. Kış lastiğine geçişte tarihten çok hava muhalefetinin göz önüne alınması gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde trafiğin daha güvenli olması için 1 Aralık beklenmeden kış lastiğine geçilmelidir. Zorunlu uygulamanın başlamasından önce yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız araçlarına daha önceden kış lastiği takmalıdır. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı, aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyüktür.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin