Milyonlarca memuru heyecanlandıran zam açıklaması. Memurlara büyük zam... Erdoğan'ın zam açıklamasından sonra flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Beştepe'de asgari ücreti 8 bin 506 lira olarak açıkladı. Asgari ücrete yüzde 54.5 oranında zam yapılmış oldu. Milyonlarca memur ve emekli de zam beklentisine girdi. Erdoğan, memur ve emekli maaşı zammı hakkında da konuştu. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, asgari ücrete yapılan zammın ardından, “İşçiye verilen yüzde 54.5 zam memura da verilsin” çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca memuru heyecanlandıran zam açıklaması. Memurlara büyük zam... Erdoğan'ın zam açıklamasından sonra flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023'te geçerli olacak asgari ücreti 8 bin 506 lira olarak açıkladı. Asgari ücrete yüzde 54.5 oranında zam yapılmış oldu. Erdoğan yapılacak artış oranıyla birlikte memur ve emekli maaşlarınında bu oranda tespit edileceğini açıkladı. Erdoğan memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarına ilişkin de konuştu. Erdoğan, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarına ilişkin de konuştu. Erdoğan, “Memur ve emekli maaşlarında yapılacak zam oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz. Akrebin kıskacında yoğrulan, gelişen Türkiye'nin imkanlarını her bir insanımıza vermeyi sürdüreceğiz. Ülkemizde 2002 yılında 184 TL olan asgari ücret bizim dönemimizde 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır.” dedi. ERdoğan'ın açıklamasının ardından milyonlarca memur büyük zam beklentisine girdi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan memur zammı hakkında açıklama da bulundu. Yazgan, asgari ücrete yapılan yüzde 54.5’lik artışın memurlara da yansıtılmasını gerektiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023'te geçerli olacak asgari ücretin yüzde 54.5 artışla net 8 bin 500 lira olacağını açıkladı. Memurların gözü ise ocak ayında yapılacak yeni yıl zammında” diye konuştu. Asgari ücretin 8 bin 506 TL'ye çıkmasını olumlu bulduğunu belirten Yazgan, “Artış kriterlerinin kamu görevlileri için de uygulanmasını istiyoruz” dedi.

"OCAK’TA MEMURUN YÜZÜ GÜLSÜN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a asgari ücret artışı konusunda teşekkür eden Yazgan, “Kamu görevlileri için oransal zammın yanında seyyanen zam ya da taban aylığa artış talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 1 Temmuz itibariyle en düşük devlet memuru maaşının 8 bin 119 TL olduğunu belirten Yazgan, “Asgari ücrete yapılan yüzde 54.5’lik artış esas alınarak yüzdelik zamma ilave edilmek suretiyle seyyanen zam yapılmalı. Kamu görevlilerinin alım gücü yükseltilmelidir” dedi.

Ayrıca, Büro Memur-Sen’den yapılan açıklamada 2010-2022 yılları arasında asgari ücrete ve memurlara yapılan zam oranları yıl yıl rakamlarla paylaşıldı. Açıklamada, “2010-2022 Yılları arasında asgari ücrete oransal olarak yüzde 854 artış yapılmıştı. Asgari ücrete son yapılan %54.5 oranında zamla net asgari ücret 8500 TL'ye çıkarılmıştır. Bu artışla birlikte asgari ücretteki 2010-2023 yılları arasındaki oransal artış yüzde 1376'ya çıkmıştır. Aynı dönemde, 2010-2022 yılları arasında en düşük devlet memuru aylığına oransal olarak yüzde 598 artış yapılmıştır. Devlet memurlarına son yıllarda yapılan maaş artış oranları asgari ücrete yapılan artışlarla kıyaslandığında çok düşük kalmıştır. 2023 yılı Ocak ayında devlet memuru maaşlarına yapılacak zam için seyyanen zam asgari ücrete yapılan %54.5 oranı esas alınarak, yüzdelik zamma ilave edilmek suretiyle memur maaşlarında meydana gelen kaybın büyümesine fırsat verilmemelidir” denildi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin