Milyonlarca gencin 'faiz' borcu silindi. Gençler e-Devlet'te akın etti. e-Devlet'te erişim sorunu yaşanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında milyonlarca gencin merakla beklediği müjdeyi verdi. Erdoğan, KYK borcu olan gençlerin kredilerinin faizlerinin silindiğini duyurdu. Erdoğan'ın açıklamasının ardından e-Devlet'e erişimde sorun yaşandı.

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca gencin 'faiz' borcu silindi. Gençler e-Devlet'te akın etti. e-Devlet'te erişim sorunu yaşanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kabine Toplantısı sonrasında Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarına ilişkin yaptığı açıklamada; faizlerin silindiğini aktarması üzerine e-Devlet'e erişimde problemi yaşandı.

Erdoğan, mezun öğrencilerin KYK borçlarına ilişkin olarak, "Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten iki yıl sonra başlıyor. Bu süre içinde mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlamamışsa ödemeyi erteleyebiliyor. Kredi ödemelerinin belirli bir faiz üzerinden değil, üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyor. Hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık. Kredi geri ödemelerinin herhangi bir farkı veya faiz farkı olmaksızın, sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık" diye konuştu.

Erdoğan'ın, kararı açıklamasının ardından e-Devlet'te bulunan 'Öğrenim/Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama' sekmesi üzerinden işlem yapılamadı.

Sisteme giriş yaparak, KYK borçlarını görüntülemek isteyen mezun öğrenciler, "Sistemde yaşanan teknik bir aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı” uyarısı ile karşılaştı.

Milyonlarca gencin 'faiz' borcu silindi. Gençler e-Devlet'te akın etti. e-Devlet'te erişim sorunu yaşanıyor

BAKAN NEBATİ AÇIKLAMA YAPTI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomideki son 20 yılın bazı kalemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eğitimden sağlığa kadar birçok alanda yapılan destekleri açıklayan "Eğitimin, sağlığın ve huzurlu bir toplumun ülke kalkınmamızdaki kritik rolünün farkındayız. Bu sebeple beşeri ve fiziki kapasitenin artırılmasına önem veriyor, bu yöndeki iyileştirmelere aralıksız devam ediyoruz" dedi.

İşte Bakan Nebati'nin açıklamaları:

2002 yılında eğitimin toplam bütçe içindeki payı yüzde 9,4 iken bugün bu oranı yüzde 13,5’e çıkarttık.

KYK vasıtasıyla 2002'de lisans öğrencilerine 45 TL, yüksek lisans öğrencilerine 90 TL, doktora öğrencilerine 135 TL aylık öğrenim kredisi verilirken; 2022'de lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1.700 TL ve doktora öğrencilerine 2.550 TL burs veriyoruz.

2002 yılında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine aylık 12 TL burs verilirken bugün bu rakam 469 TL’dir.

2002’de toplam okul öncesi Eğitim kurumu sayısı 2.354 iken, 2022 yılında bu rakam 14.085’e ulaşmıştır.

2002 öncesinde toplam 190 olan yurt sayısı, bugün 779’a yükselmiştir. 2002 öncesindeki 190 yurdun büyük kısmı ekonomik ömrünü tamamlamış olduğundan, hemen hepsi yeniden inşa edilmiştir. Böylece yurt yatak kapasitesi de 4 kattan fazla bir artışla 182 binlerden, 747 bine çıkmıştır.

2002’de hiç Şehir Hastanemiz yokken, bugün tıbbi cihazlarla donatılmış Şehir Hastaneleriyle oldukça güçlü bir Sağlık sistemine sahibiz.

2002 yılında sağlık harcamalarının toplam bütçe içindeki payı yüzde 2,5 iken, bugün bu oranı yüzde 6,4’e çıkarttık.

2002 yılında sosyal amaçlı harcamalara bütçeden ayrılan kaynak toplam 1,6 milyar TL iken, 2022 bütçesinde bu kaynağı 100,8 milyar TL seviyesine yükselttik.

Ayrıca, ek bütçe kanunumuz ile sosyal amaçlı harcamalara 44,8 milyar TL daha ek kaynak aktardık.

Böylelikle sosyal amaçlı harcamalara bu yıl aktaracağımız kaynak tutarı toplamda 145,6 milyar TL’ye ulaşıyor.

2002 yılında sosyal amaçlı harcamaların toplam bütçe içindeki payı yüzde 1,3 iken bugün bu oranı yüzde 5,1’e çıkarttık.

2002 yılında sadece 1 milyon haneye sosyal yardım hizmeti verilirken pandemi yardımları hariç tutulduğunda 2021 yılında 4,3 milyon ailemize ulaşılmıştır.

Sosyal Yardımlaşmayı Destekleme ve Dayanışma Fonu kapsamında, sosyal desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza yapılan ödemeler düzenli olarak devam etmektedir.

Eğitimin, sağlığın ve huzurlu bir toplumun ülke kalkınmamızdaki kritik rolünün farkındayız. Bu sebeple beşeri ve fiziki kapasitenin artırılmasına önem veriyor, bu yöndeki iyileştirmelere aralıksız devam ediyoruz.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin