Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) Kılıçdaroğlu'na 'mülakat' ve 'atama' cevabı... Torpil mi yapılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mülakatta torpil iddialarına cevap verdi. MEB'den yapılan açıklamada isim verilmedi ancak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na cevap gibiydi. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, KPSS'de derece yapanların elendiğini mülakatta torpil yapıldığını iddia etmişti. Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında mülakatlara son vereceklerini söylemişti.

Google Haberlere Abone ol
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) Kılıçdaroğlu'na 'mülakat' ve 'atama' cevabı... Torpil mi yapılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 15 bin öğretmenin ataması için yapılan mülakat sonuçları açıklanmış, ancak Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) Türkiye’de dereceye giren adayların mülakatta elendiği ortaya çıkmıştı.

Kılıçdaroğlu, KPSS'de mülakat mağduru olan gençlerle buluşma kararı alarak, sonrasında gençlerle birlikte açıklama yapmıştı.

 MEB'den Kılıçdaroğlu'na yanıt gibi açıklama geldi. MEB yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'nun ismini vermedi. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Sözleşmeli öğretmen istihdamında ilgili mevzuatında belirtildiği üzere başvuran adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre sıralanmakta ve Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sözlü sınava; her alan için alım yapılacak kadro sayısının üç katı kadar aday çağrılmaktadır. Sözlü sınavda ise 60 ve üzerinde puan alan adaylar başarılı sayılmakta ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkı kazanmaktadır.

 Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 11. maddesinde ise sözlü sınav konuları ve ağırlıkları belirtilmiştir. Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle objektif olarak değerlendirilmektedir. Tüm sınav merkezlerinde adaylara yöneltilen sorular eş değer nitelikte olup merkezi olarak hazırlanmaktadır. Sözlü sınavlar mevzuat çerçevesinde objektif olarak yapılmakta herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulması söz konusu değildir.

Bu çerçevede 12-27 Kasım 2021 tarihleri arasında öğretmen atama sözlü sınavları gerçekleştirilmiş, sınav sonuçları 27 Aralık 2021 tarihinde ilan edilmiştir.

Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir.

Kamuoyuna Duyurulur.

NE OLMUŞTU?

Kılıçdaroğlu, KPSS’de mülakat mağduru olan gençlerle buluşma kararı almıştı.

Gençlerle dün bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu kameraların karşısına geçerek ilk sözü mağdur gençlere verdi.

“İKİ GÜNDÜR UYKU UYUYAMIYORUM”

KPSS sınavından 79.72 alarak İngilizce öğretmenliği alanında 303’üncü olduğunu belirten Salihcan Büyükaydın: “Sözleşmeli öğretmenlik için yapılan sözlü sınavlara girdim. İki gün öncesinde de sözlü sınav sonucumun 56 puana düşürüldüğünü gördüm. Tercih dışı bırakıldım. Bunun sonucunda da iki gündür uyku uyuyamıyorum. İki gündür yollardayım, kurum kurum geziyorum. Çalmadık kapı bırakmadım. İki gündür sadece 4 saat uyudum. Büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum”

“ADALET İSTİYORUZ”

Lise matematikte Türkiye 68’incisi olduğunu belirten Fuat Korkmaz: “Günlerimi ailemden, çocuğumdan feragat ederek çalışarak geçirerek bu başarıyı elde ettim. Ama sözlü mülakatımın da çok iyi geçmesine rağmen, mülakattaki hocalarımın beni tebriklerle uğurlamasına rağmen ben 55 puan aldım. Benim gibi bin kişiye yakın böyle mağdur arkadaşımız var. Adalet istiyoruz, hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz”

“NEDEN ELENDİĞİMİ BİLMİYORUM”

İlk 100’ün içinde olduğunu ve 87.75 puan aldığını söyleyen felsefe grubu öğretmeni Hatice Ulubay: “Bu benim ikinci mülakatımdı. İlk mülakata girdiğimde puanım 82 idi. Şimdiki mülakat puanım 54. Ben halen neden elendiğimi bilmiyorum. Bunu öğrenmek istiyorum”

“BENİM BABAM BENİ OKUTMAK İÇİN BEL FITIĞI OLDU”

Özel Eğitim Öğretmeni Ahmet Yılmaz: “Benim babam beni okutmak için bel fıtığı oldu. Yıllarca emek verdi. Benim hakkım gasp edildi. 55 puan verilerek atama hakkım elimden alındı. Şu anda kontenjana dahilim ama atanamıyorum”

“YETKİLİLERE SABAHTAN BERİ ULAŞAMIYORUZ”

Gençlerin ardından Kılıçdaroğlu yeniden söz aldı. ”Onlara özür borcumuz var. Yetkililere sabahtan beri ulaşamıyoruz. Bakan beye ulaşamıyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, bakanlığın Danıştay’ın kararına uymadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Adaletin olmadığı yerde huzur olur mu? Bu çocukların hakkını çalmak kimin hakkıdır? Buna hepinizin itiraz etmesi lazım. 84 milyonun itiraz etmesi lazım. Babaların annelerin çocuklarını nasıl yetiştirdiklerini hepimiz biliriz.

Anne babaların haklarını çalmak kimin hakkıdır? Daha önce benzer olaylar çıkınca Danıştay bir karar verdi. Bir puan aralığı belirliyor. Yazılıda alınan puanla mülakatta verilen puan arasında bir aralık belirlemeleri gerekiyor.

Danıştay’ın kararına uymuyorlar. Bütün siyasi partiler, Danıştay’ın kararına uyulması için görüş birliğine vardılar.

“MÜLAKAT BELASINI KALDIRACAĞIZ”

İktidar geldiklerinde mülakatı kaldıracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, ”TBMM’nin milli eğitim kararına, Danıştay kararına uymayacaksınız; keyfinize göre hareket edeceksiniz, çalışkan öğrencilerin hakkını yiyeceksiniz. Sonra bana adaletten bahsedeceksiniz?

Bu evlatlarımızın haklarını savunmak benim boynumun borcudur. Her türlü hukuki desteği vereceğiz. Haklarını alıncaya kadar da mücadele edeceğiz.

Saray da bunu çok iyi bilsin. Birilerinin haklarını birilerine yedirmeyeceğiz. Bu arkadaşlarımın huzurunda da milletime açık ve net söz veriyorum.

Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda bu mülakat belasını kaldıracağız. Böyle bir rezalete asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin