Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu'ndan ilk açıklama!

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekillikleri düşürüldü. Kararın ardından açıklama yapan Berberoğlu, yakın zamanda hapishaneye teslim olacağını ve kalan 18 aylık cezasını yatacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu'ndan ilk açıklama!

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; Enis Berberoğlu, TBMM'de aldığı hapis cezası Genel Kurul'da okunup, milletvekilliğinin düşürülmesi kararı alındığında CHP Genel Merkezi'ndeydi. Kararın hemen ardından yaptığı açıklamada Berberoğlu, yakın zamanda cezaevine teslim olarak, kalan 18 aylık cezasını yatacağını söyledi.

'ŞAŞKINLIK YARATMADI'

Cezaevinden tahliye olduğu dönemde de “bu bir teneffüs” açıklaması yaptığını hatırlatan Berberoğlu, “Dolayısıyla bu karar benim için sürpriz olmadı, şaşkınlık yaratmadı” dedi. Berberoğlu, bu karara şaşırmamasını da, “Türkiye'de kendisinin cezaevinden tahliye olmasından itibaren demokrasi koşullarında herhangi bir düzelme olmamasına” bağladı.

Berberoğlu, şunları söyledi:

* Genel Başkanımızın geçen hafta ifade ettiği üzere, Demokrasi için bedel ödenecekse, bu bedeli önce CHP'liler öder.

* Ben de bu bilinçteyim ve bu vicdan rahatlığı içinde Meclis'te yaptıklarım ve yapamadıklarımdan dolayı hepinizden helallik istiyorum.

* 5 yıl müddetle belki siyaset yasağı uygulanacağı için belki karşınızda olamayabilirim. Ama bilin ki, her zaman CHP'liyim, CHP'li kalacağım.

70 AY CEZA ALMIŞ, 17 AY YATMIŞTI

Enis Berberoğlu 70 ay ceza almış, bunun 17 ayını cezaevinde geçirdikten sonra tahliye edilmişti. 2018 seçimlerinde CHP'den yeniden İstanbul Milletvekili seçilen Berberoğlu, vekilliğinin düşmesi üzerine indirimlerin düşmesinden sonra kalan 18 aylık cezasını yatmak üzere yakında cezaevine gireceğini açıkladı.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ

CHP milletvekili Enis Berberoğlu MİT TIR’ları haberi yüzünden casuslukla suçlanıp 25 yıl hapse çarptırılmıştı. Peş peşe gelen tartışmalı kararlar üzerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Haziran 2017 günü Ankara'dan yola çıkarak İstanbul'da sona eren 24 günlük tarihi Adalet Yürüyüşü’nü gerçekleştirmişti.

Berberoğlu hakkındaki karar, Yargıtay tarafından 9 Ekim 2017’de bozulmuştu. Yeniden yargılanan Berberoğlu 13 Ekim 2018’de 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin