Millet Partisi Genel Başkanı Edibali hayatını kaybetti

Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali hayatını kaybetti. Edibali'nin cenaze töreni belli oldu. Edibali için bugün Hacı Bayram Camisi'nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılınacak. Edibali için Marmara İlahiyat Camisi'nde de öğle namazını müteakip 16 Ocak Pazar günü tören düzenlenecek.

Google Haberlere Abone ol
Millet Partisi Genel Başkanı Edibali hayatını kaybetti

Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, Ankara'da 80 yaşında hayatını kaybetti.

Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali hayatını kaybetti. Edibali için bugün Hacı Bayram Camisi'nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılınmasının ardından saat 15.00'te TBMM'de Devlet Töreni düzenlenecek.

Edibali'nin naaşı, 16 Ocak Pazar günü İstanbul'daki Marmara İlahiyat Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınacak namazdan sonra Üsküdar'daki Nakkaştepe Mezarlığı'na defnedilecek.

Aykut Edibali, Yeniden Milli Mücadele isimli hareketin başlatılmasında öncü görevi üstlendi ve 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi'nin lideri olmuştu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da paylaştığı mesajında, “Ülkemiz siyasetinin önemli isimlerinden Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali’nin vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

AYKUT EDİBALİ KİMDİR

Aykut Edibali 13 Nisan 1942 tarihinde Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Yeniden Milli Mücadele isimli bir siyasi hareket başlattı. Bunun yanında Yeniden Milli Mücadele, Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek, Çağrı gibi dergilerde de yazılar yazdı. 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi kurdu ve genel başkanlık makamına getirildi. 1991'de üçlü ittifak olarak adlandırılan Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ile Islahatçı Demokrasi Partisi arasında yapılan koalisyonda önemli çalışmalarda bulundu. 19. dönemde Kayseri milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Öte yandan Islahatçı Demokrasi Partisi'nin ikinci olağan kongresinde Birlik Barış Partisi, Bayrak Partisi ve Millet Partisi IDP‘ye katıldı. Daha sonra partinin yeni ismi Millet Partisi olarak belirlendi. Bunun yanında başkanlık görevine de Aykut Edibali seçildi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin