MetroPOLL’den dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı anketi... Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı Mansur Yavaş'ın, Ekrem İmamoğlu'nun, Meral Akşener'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranları belli oldu. Bir anket de Yöneylem'den geldi

MetroPOLL, cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur senaryosunda kimin hangi oy alacağına ilişkin yaptığı son anket çalışmasını paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı; Mansur Yavaş'ın, Ekrem İmamoğlu'nun, Meral Akşener'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranları belli oldu. Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi de son anket çalışmasında, "Hangi ittifaka oy verirsiniz?" diye sordu. Sürpriz sonuçlar ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
MetroPOLL’den dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı anketi... Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı Mansur Yavaş'ın, Ekrem İmamoğlu'nun, Meral Akşener'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranları belli oldu. Bir anket de Yöneylem'den geldi

MetroPOLL Araştırma, cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur senaryosunda kimin hangi oy alacağına ilişkin anket yaptı. Buna göre, ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in gerisinde kalıyor.

Sonuçlara göre, ikinci turda kararsızlar ve protesto oylar hesap edilmediğinde yüzde 50’yi geçen tek isim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oluyor. Erdoğan’ın Yavaş karşısındaki oy oranı yüzde 36,5.

Erdoğan’ın ikinci turda olası rakipleri karşısında aldığı oy oranları ise şöyle:

İTTİFAKLARIN OY ORANLARI

Yöneylem Araştırma'nın mayıs ayı anketi 26 ilde, 2400 kişiyle yapıldı.

Millet İttifakı'nın yüzde 37,5 oranı ile Cumhur İttifakı'mı geride bıraktığı ankette göre, seçimin ikinci tura kalması durumunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 8,4 farkla kazanıyor.Ankete göre bu pazar seçim yapılsa, kararsızlar dağıtılmadan AK Parti yüzde 25,4, CHP yüzde 23,9 oy oranında.

Partilerin 16 aylık oy trendi de ölçüldü. AK Parti'nin Ocak 2021'e göre 5 puan oy kaybettiği, CHP'nin oylarını yüzde 3,5 artırdığı görüldü.Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti yüzde 30'un üzerinde tutunurken, CHP de 30 bandını zorluyor.

Ankete göre Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki oy farkı yüzde 4.Ankette, halkın yüzde 57,5'inin ülkenin kötü yönetildiğini düşündüğü ölçüldü.


Erdoğan'a asla oy vermem diyenlerin oranı yüzde 54 olarak ölçüldü.

Erdoğan mı muhalefet adayı mı sorusunun cevabında dikkat çekici oranlar çıktı.

Katılımcıların yüzde 51.8'i muhalefet adayını tercih edeceğini söyledi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin