Meteoroloji uyardı: Bu 10 ilde yaşayanlar dikkat! Kuvvetli kar yağışı geliyor. Kar yağışı kaç gün sürecek?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 10 ile kuvvetli kar yağışı uyarısı yapıldı. Erzincan, Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak için yapılan uyarıda, vatandaşların tedbirli olunması istendi. Sabah saat 08:00'dan itibaren İstanbul'un yüksek kesimlerinde kar yağışı görülecek.

Google Haberlere Abone ol
Meteoroloji uyardı: Bu 10 ilde yaşayanlar dikkat! Kuvvetli kar yağışı geliyor. Kar yağışı kaç gün sürecek?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 il için kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Doğu Anadolu’nun batısında beklenen yağışların 18 Ocak 2022 akşam saatlerinden itibaren Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yoğun kar yağışı (20 cm. üzeri), Erzincan çevrelerinde kuvvetli kar yağışı (10-20 cm.) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yoğun kar yağışlarının 19 Ocak 2022 Çarşamba akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Kuvvetli rüzgârla birlikte tipi, buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile yüksek kesimlerinde çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 BATMAN VE ÇEVRE İLLERDE 2 GÜN SÜRECEK

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, 18.01.2022 Salı günü öğle saatlerinden itibaren (Şanlıurfa’nın kuzeyi, Diyarbakır çevreleri, Batman’ın kuzeyinde) yoğun kar (20 cm. üzeri), bölgenin güneyinde (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa’nın güneyinde) kuvvetli yer yer yoğun kar (10-30 cm.) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güneydoğu yönlerden, Çarşamba günü kuzey ve doğu yönlerden kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının, 20.01.2022 sabah saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, buzlanma, don olayı, bölgenin kuzeyinin yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır denildi.

İSTANBUL'A KAR GELİYOR

Hafta başından beri Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıların ardından İstanbul'da yoğun kar yağışının başlayacağı tarih belli oldu. AKOM'dan da peş peşe uyarılar gelmeye başladı. İBB Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) AKOM tarafından paylaşılan son dakika verilerine göre, İstanbul’da Salı (yarın) sabah saatlerinden saat 08.00'den itibaren kuzeyden gelen rüzgar kuvvetlenerek, saate 40-65km hızında esecek. Beraberinde sıcaklıkların da tekrardan kar değerlerine gerileyeceği tahmin ediliyor.

KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK İLÇELER

Sabah saatlerinden itibaren şehir merkezi dışında kalan yüksek kesimlerde, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile, Aydos gibi bölgelerde karla karışık yağmur yağışları yaşanacak. Yağışların, akşam saatlerinden sonra il genelinde etkili olması bekleniyor.

BUZLANMALAR BEUS SİSTEMİ ÜZERİNDEN ANLIK OLARAK TAKİP EDİLEBİLECEK

Çarşamba akşam saatlerine kadar bölgede etkili olması beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgası nedeniyle sıcaklıkların yer yer 0°C ve altına gerileyebileceği tahmin ediliyor. AKOM, eksiye düşen sıcaklıklar nedeniyle buzlanma ve don olaylarının yaşanabileceği beklentisi paylaştı.

Soğuk hava nedeniyle yaşanacak buzlanma gibi olaylara karşı İBB, 60 farklı noktaya kurulan Buzlanma Erken Uyarı Sistemi(BEUS) mesajlarından gelecek uyarılar doğrultusunda yollarda gerekli müdahaleyi yapacak.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin