Merkez Bankası'ndan flaş dolar kararı! İhracatçıların döviz gelirlerinin TCMB’ye satılması uygulamasında oran arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan İhracat Genelgesi'ne göre, ihracatçıların döviz gelirlerinin TCMB'ye satılması zorunluluğunda oran yüzde 40'a çıkarıldı. Genelgede yer alan bir geçici madde ile de Ukrayna ve Rusya'ya gerçekleştirilen ihracatla ilgili ihracat bedellerinin TL olarak kabulü mümkün kılındı.

Google Haberlere Abone ol
Merkez Bankası'ndan flaş dolar kararı! İhracatçıların döviz gelirlerinin TCMB’ye satılması uygulamasında oran arttı

Merkez Bankası’nın ihracatçı döviz gelirlerinin satın alınmasında oranı yüzde 25'ten, yüzde 40’a çıkarıldı.

Konuya ilişkin yayımlanan talimat şöyle:

"TCMB İhracat Genelgesi’nin “İhracat Bedellerinin Merkez Bankasına Satışı” başlıklı EK MADDE 1’de, 15.04.2022 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığının 15.04.2022 tarihli talimatıyla yapılan değişiklikle daha önce yüzde 25 olan oran yüzde 40 olarak değiştirilmiştir. Bu düzenlemenin yürürlük tarihi 18.04.2022 olarak belirtilmiştir."

ZORUNLU HALE GELMİŞTİ

Ocak ayında alınan kararla, ihracatla elde edilen dövizinin yüzde 25’inin Merkez Bankası’na satılması zorunlu hale getirilmişti.

KAVCIOĞLU AÇIKLAMIŞTI

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve ihracat temsilcileriyle video konferans üzerinden görüştü.

RUSYA VE UKRAYNA DETAYI

Genelgede yer alan bir geçici madde ile Ukrayna ve Rusya'ya gerçekleştirilen ihracatla ilgili ihracat bedellerinin TL olarak kabulü mümkün kılındı.

Buna göre, Ukrayna ve Rusya'ya gerçekleştirilmiş veya gerçekleştirilecek ihracat işlemleriyle ilgili olarak ihracat bedellerinin döviz cinsinden beyan edilmiş olsa dahi Türk Lirası olarak da kabulü mümkün olacak.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin