Merkez Bankası faizi yüzde 31'e çıkaracak. Societe Generale analistleri raporunu yayımladı: 600 baz puan artışa gidilecek, dolar yıl sonu 30 lira olacak

Societe Generale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın eylül toplantısında politika faizini %31’e yükselteceğini, bunu dördüncü çeyrekte 600 baz puanlık, 2024 birinci çeyrekte ise 200 baz puanlık artışların takip edeceğini öne sürdü. Fransız merkezli Societe Generale, yıl sonunda ise dolar TL kurunun 30 lirayı göreceğini tahmin etti.

Google Haberlere Abone ol
Merkez Bankası faizi yüzde 31'e çıkaracak. Societe Generale analistleri raporunu yayımladı: 600 baz puan artışa gidilecek, dolar yıl sonu 30 lira olacak

Fransa merkezli Societe Generale tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eylül ayında 600 baz puanlık faiz artışına gidecek. Societe Generale analistleri tarafından yapılan tahminlere göre Merkez Bankası politika faizini yüzde 31'e yükseltecek. Merkez Bankası en son politika faizini yüzde 25'e çıkarmıştı.

Societe Generale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın eylül toplantısında politika faizini %31’e yükselteceğini, bunu dördüncü çeyrekte 600 baz puanlık, 2024 birinci çeyrekte ise 200 baz puanlık artışların takip edeceğini belirterek faizin %40’a çıkarılacağını öngördü. Aralarında Phoenix Kalen’in de olduğu SocGen analistleri yılın geri kalanında liranın zayıflamasını bekliyor.

DOLAR BEKLENTİSİ 30 LİRA 

Dünya gazetesinde yer alan habere göre analistlerin yıl sonu Dolar/TL beklentisi 30 seviyesinde. Analistler “TCMB büyük ihtimal sağlam faiz artışları yapacak, öte yandan reel faizler enflasyondaki artış sebebiyle keskin bir şekilde negatif kalacak. Daha fazla esneklik sağlayan finansal çevrenin normalleşmesi süreci orta vadede pozitif. Ancak bu durum kısa vadede lirayı zayıflatabilecek riskler de teşkil ediyor” dedi.

Analistler ithalat talebinin güçlü kaldığını belirtirken cari açığın turizm sezonunun sonunun sona ermesiyle birlikte bu kış yeniden artacağını öngördü. SocGen'in raporunda “Gelecek yıl ortodoks politikalara kademeli dönüş Türkiye’nin temellerini iyileştirecek gibi gözükürken lirada daha fazla ama daha yavaş bir değer kaybı bekliyoruz” değerlendirmeleri yer aldı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin