Merkez Bankası faiz indirdi, 'Dolar 20 hayırlı olsun' dedi. Faiz kararı sonrası dolar ve euro çıldırdı, ünlü ekonomist Selçuk Geçer, 'Dolar 20 lirada durursa şanslıyız' dedi

Günlerdir beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Para Politikaları Kurulu, 100 baz puan daha indirim yaparak 16 Aralık 2022'de faizleri yüzde 14'e çekti. Merkez Bankası'nın bu kararından sonra dolar ve euroda yükseliş başladı. Dolar 15 liranın üzerine çıkarken, euro da 17 liranın üstüne çıktı. Ekonomist Selçuk Geçer'den ise dolar kuruyla ilgili bir bomba geldi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Geçer, dolarda 20 liranın görülebileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Merkez Bankası faiz indirdi, 'Dolar 20 hayırlı olsun' dedi. Faiz kararı sonrası dolar ve euro çıldırdı, ünlü ekonomist Selçuk Geçer, 'Dolar 20 lirada durursa şanslıyız' dedi

Merkez bankası 16 Aralık faiz kararını açıkladı ve faizleri 1 puan indirdi. Alınan kararla birlikte faizler yüzde 14'e indi.

Merkez Bankası'nın PPK toplantısında alınan kararlar şöyle açıklandı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 14’e indirilmesine karar vermiştir. 

Salgında yeni varyantlar nedeniyle kapanma tedbirlerinin ve seyahat kısıtlamalarının yeniden başlaması, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizlikleri artırmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.

Merkez Bankası faiz indirdi, 'Dolar 20 hayırlı olsun' dedi. Faiz kararı sonrası dolar ve euro çıldırdı, ünlü ekonomist Selçuk Geçer, 'Dolar 20 lirada durursa şanslıyız' dedi

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir.

Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Milli gelir verileri ve öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. İhracattaki artış eğiliminin güçlenmesiyle cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmekte, bu bağlamda ticari ve bireysel krediler yakından takip edilmektedir.

 

 SELÇUK GEÇER DOLAR KURUNU AÇIKLADI: 20 LİRA

Ekonomist Selçuk Geçer de Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu'nun aldığı faiz kararıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.

Geçer, "#faizkararı DOLAR 20 HAYIRLI OLSUN" dedi.

Geçer daha sonra bir tweet daha atarak, "MERKEZ bundan sonra faiz indirmezse DOLAR DURUR diyenlere; KARDEŞİM ENFLASYONLA FAİZ ARASINDA OLUŞAN 1500 BAZ PUANLIK NEGATİF ORTAMI NE YAPACAĞIZ. Şu kadarını söyliyeyim faiz sabit kalsa da DOLAR 20 DE durursa şanslıyız..." ifadelerini kullandı.

 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin