Merhaba Güzel Vatanım filminin basın toplantısı yapıldı

Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit'i buluşturan filmin çekimleri devam ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Merhaba Güzel Vatanım filminin basın toplantısı yapıldı

Yolu Moskova'dan geçen dünya şairi Nazım Hikmet'in hayatı ile onu örnek almış ve tıpkı onun gibi hayatının bir dönemini Moskova’da geçirmiş Ahmet Ümit'in hikayesinin anlatılacağı drama belgesel projesi ‘Merhaba Güzel Vatanım’ın çekimleri devam ediyor. 19 Haziran Çarşamba günü çekim mekanlarından biri olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde ekibin ve oyuncuların katıldığı bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Basın toplantısına yönetmen Cengiz Özkarabekir ve projenin senaryosuna da imza atan Ahmet Ümit’in dışında filmde yer alan oyunculardan Nazım Hikmet’e hayat veren Yetkin Dikinciler, Ahmet Ümit’i canlandıran Serkan Altıntaş ve Nazım Hikmet’in eşi Münevver Hanım olarak izleyeceğimiz Pelin Batu katıldı.İki yazarın gerçek hayat hikayelerinden yola çıkan ‘Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’in Moskova’ya uzanan yolculuğunun, Ahmet Ümit’in fırtınalı hayatı ve 1980’li yıllarda Moskova’ya gidişi üzerindeki etkileri anlatılıyor. Türkiye tarihinden önemli kesitlerin de yer aldığı filmde, yazarların zorlu serüvenlerinin en dramatik yanları gösterilirken, sanat ve edebiyatın kurtarıcı gücü vurgulanıyor. Hayat kısa, sanat uzun sloganını benimseyen film, iki genç insanın, yaşadıkları çağın etkisiyle nasıl birer edebiyatçıya dönüştüklerini irdeliyor.

Drama belgesel türünde ve oldukça farklı bir kurgusal dille anlatılacak olan ‘Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’e Yetkin Dikinciler hayat verirken, Ahmet Ümit’i de genç oyuncu Serkan Altıntaş canlandıracak. Yaklaşık 150 kişiyi yan rollerde göreceğimiz yapımda Berna Laçin, Pelin Batu, Levent Üzümcü, İskender Bağcılar, Mehmet Tokat, Alper Türedi, Kutay Şahin, Adnan Kürkçü, Umut Beşkırma, Ayhan Bozkurt gibi usta ve genç isimler de rol alacak.West İstanbul Marina’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen çekimlerin İstanbul’da dört hafta içinde tamamlanması ve projenin Kasım 2019’da Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin