Meral Akşener'den depremin vurduğu Hatay'da kritik açıklamalar: İktidar eliyle 'asrın felaketine’ dönüştürülmüştür

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, deprem bölgesi Hatay'da kritik açıklamalarda bulundu. Akşener, "Çok büyük afet. Ancak iktidar eliyle bu ucube sistemin bir sonucu olarak 'asrın felaketine’ dönüştürülmüştür." dedi.

Google Haberlere Abone ol
Meral Akşener'den depremin vurduğu Hatay'da kritik açıklamalar: İktidar eliyle 'asrın felaketine’ dönüştürülmüştür

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, deprem bölgesi Hatay'da.

Hatay İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nde konuşan, Akşener iktidarı tedbirsiz olmakla eleştirdi.

Akşener, şöyle konuştu:

Çok büyük afet. Ancak iktidar eliyle bu ucube sistemin bir sonucu olarak 'asrın felaketi'ne dönüştürülmüştür. Afet Allah'tan gelmedir doğru, ama onun tedbirini almak iktidardadır, bu ülkeyi yönetenlerdendir.

'Erdoğan, desteklerimizi istemeliydi'

Beceriksizliğin tavan yapması, Türkiye'nin tüm kurumlarının içinin boşaltılmış olması, devletin memuru devletin bürokratı olması gerekenler iktidar eliyle iktidarın il başkanı ilçe başkanı gibi çalıştırılmaya zorlanmaları sonucunda devlet dediğimi kavramın ciddiyetinin ortadan kalkması; ciddiyetin ortadan kalkmasıyla liyakatsizliğin gündemde olması nedeniyle bu deprem sonrasında yaşananların tamamen beceriksizliğin sonucu olarak ortaya çıktı.

Erdoğan ülkenin cumhurbaşkanı olarak o sabah en geç saat 8'de bütün partilerin genel başkanlarını, örneğin Çankaya'da toplayıp fikirlerimizden faydalanıp aynı zamanda desteklerimizi istemeliydi.

İmkanlarımızı bir araya getirseydik bu deprem nasıl yönetilirdi, çok daha hızlı dertlerin çözümü nasıl sağlanabilirdi... Birincisi bu sistemin getirdiği sonuç olarak dediğim dedik çaldığım düdük sonucu yaşadık.

AFAD mesajı

AFAD önemli kurum ama ben İçişleri Bakanlığı görevinden geliyorum.

Sivil Savunma Genel Müdürlüğü vardı. 2009'da değiştirildi. Özelliği şuydu: 7 bin civarında yanlış hatırlamıyorsam memur vardı, onun her birinin eğitti sivil insanlardan oluşan 35 bin kişi vardı. İster sel ister deprem ister yangın hepsi hazır. Kimisi tornacı kimisi tıp doktoru hepsi başka meslekte Türk vatandaşı.

Bütün afetler üzerinde eğitilmiş sivillerden oluşan bir sistemdi. Onun iyileştirilmesini sağlayıp AFAD'ı kurabilirdiniz.

Sarayın dışına çıkmadığınız için, sokağı bilmediğinizden ne söylenirse ona inanırsanız sonuç itibarıyla böyle beceriksizlikle karşı karşıya kalıp insanlarımız acı çeker.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin