Memurluktan atılan trans birey Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum

İstanbul'da çalışan Larin Kayataş isimli doktor, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün disiplin soruşturmasıyla meslekten men edilmesinin ardından Cumhuriyet'e konuştu.

Google Haberlere Abone ol
Memurluktan atılan trans birey Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum

İstanbul Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorluk yaparken “genel ahlaka aykırı davranış” gerekçesiyle meslekten men edilen Larin Kayataş, konuya ilişkin Cumhuriyet gazetesinden Kübra Köklü'ye konuştu.

Memurluktan atılan trans birey Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ni derece ile kazandığını dile getiren Kayataş, “Bir canlıyı mı öldürdüm de bu kadar ağır bir ceza verildi. Bütün emeklerim boşa gitti. Bu ülkede 8 Mart’a katılmak, CHP’ye oy verdiğini belirtmek, trans kadın olmak ne zamandan beri suç sayılıp doktorluk görevini yapmaya engel oluyor? Bu kadar ileriye gideceklerini tahmin etmezdim.

Memurluktan atılan trans birey Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum - Resim : 2

İki kişi oturup hakkımda karar verdi. Bu kararı verirken anayasaya baktılar mı? Hastaneye atandıktan 1 ay sonra bir personel beni ‘hastanemizin adını küçük düşürecek, hal ve hareketleri doktorluk mesleğine uygun değil’ diyerek CİMER’e şikâyet etmiş. Savunmamı yaparken bana bir memur, ‘Bu hareketlerin doktorluk mesleğine yakışmıyor, senin adına ben utandım’ dedi. Ben utanılacak bir şey yapmadım. Mesleğimi icra ederken bir hatam olmadı. Sosyal medya hesaplarım benim özel hayatım. Birçok doktorun sosyal medya hesabı var. Onlara da bakıyorlar mı? Beni meslekten men edenler de beni neyle suçladıklarını bilmiyorlar. ‘Trans bir kadın nasıl doktor olabilir’ gibi sorularla karşılaşıyordum. Konumumu hazmedemiyorlardı” dedi.

Memurluktan atılan trans birey Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum - Resim : 3

HDP’DEN SORU ÖNERGESİ

HDP Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Dr. Kayataş’ın meslekten ihracıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Memurluktan atılan trans birey Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum - Resim : 4

Memurluktan atılan trans birey Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum - Resim : 5

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin