Kur farkı kime, nasıl ödenecek? Kamu bankası yetkilisi yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından 'dövize endeksli mevduat' sistemini açıklamış, ardından da dolar tarihi bir düşüş yaşamıştı. Peki, Erdoğan'ın açıkladığı yeni sistemde kur farkı kime, nasıl ödenecek?

Google Haberlere Abone ol
Kur farkı kime, nasıl ödenecek? Kamu bankası yetkilisi yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün akşam kabine sonrası yapılan açıklama dolarda sert düşüşe neden olurken, parasını bankalarda Türk lirası olarak değerlendirenlere verilecek kur farkı tartışma konusu oldu.

Paramedya’nın haberine göre; bir kamu bankası üst düzey yetkilisi,  bu konuda uzun süredir çalışma yapıldığını belirtti.

'KUR FARKI KADEMELİ OLARAK ÖDENECEK'

Banka yetkilisi, kur farkı ödemesi için öncelikle vade şartının bulunacağını belirterek, detayları şöyle anlattı:

“Öncelikle vade söz konusu olacak. Kur farkı kademeli olarak ödenecek. 6 ve 12 ay parasını TL mevduatta tutan tasarruflar sahiplerine kısmi ödeme yapılacak. Henüz oran belli değil ancak örnek vermek gerekirse 6 ay vadelide parasını tutan kişi kur farkının yüzde 50’sini alacak. 1 yıl tutan ise farkın yüzde 100’nü ve aynı zamanda mevduattan kazandığı faizi alacak.”

HAZİNE ÖDEYECEK

Yine ilk çalışmalara göre, olası kur farkını banka sistemlerinde yapılacak bir çalışma ile sistem otomatik olarak atayacak. Yani vergi keser gibi ortaya çıkacak rakam, Hazine tarafından fark aktarılacak. Sistemdeki düzenlemenin ocak ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin