KPSS’de soruların çalınması skandalında ilk tespitler... Yediiklim Yayınevi mercek altında. MASAK, ÖSYM yetkililerinin ve Yediiklim çalışanlarının hesaplarını inceleyecek. KPSS’deki 3 soru Yediiklim Yayınevi'nin kitapçığında 3 soru ile tıpa tıp aynı

Ankara Başsavcılığı soru sızdırma iddialarının ardından başlatılan KPSS soruşturmasında ilk tespitleri yaptı. MASAK’tan da Yediiklim’in sahipleri ve yetkilileri ile ÖSYM yetkililerinin hesaplarını incelemesi istenecek. KPSS'deki soru sızdırma iddialarının ardından sınava giren adaylar büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını anlattı. Yeni gelen bilgilere göre 2 dershaneye giden bazı adayların bütün soruları doğru yaptığı iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol
KPSS’de soruların çalınması skandalında ilk tespitler... Yediiklim Yayınevi mercek altında. MASAK, ÖSYM yetkililerinin ve Yediiklim çalışanlarının hesaplarını inceleyecek. KPSS’deki 3 soru Yediiklim Yayınevi'nin kitapçığında 3 soru ile tıpa tıp aynı

KPSS sorularının bir yayın evine ait soru bankasında da yer almasına ilişkin soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı. Ankara Başsavcılığının, yapılan ilk incelemede KPSS’de sorulan sorulardan üçünün, yayınevine ait soru bankasındaki sorularla birebir aynı olduğunu tespit edildiği öğrenildi.

T24'ün haberi ne göre, Yediiklim’in sahipleri ve yetkilileri ile ÖSYM yetkililerinin hesaplarını incelemeye başlayan savcılık, soruları da incelemesi için bilirkişiye vermeye hazırlanıyor.

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen KPSS sınavındaki bazı soruların bir yayınevine ait soru bankasında çıkması üzerine soruşturma başlatılmıştı. Ankara Başsavcılığı Müracaat ve Suçüstü Bürosu, soruşturmasını derinleştirdi. Savcılık ilk incelemesinde yayınevinin soru bankası ile KPSS’deki kitapçığındaki 3 sorunun birebir aynı olduğunu tespit etti. Savcılığın, hem yayın evinin soru bankalarını hem de KPSS kitapçıklarını inceleyerek rapor hazırlamaları için dosyayı bilirkişilere vermeye hazırlandığı öğrenildi. Bu arada MASAK’tan da Yediiklim’in sahipleri ve yetkilileri ile ÖSYM yetkililerinin hesaplarını incelemesi istenecek.

Bu arada savcılığın örgüt şüphesi ile ilgili de araştırma yaptığı öğrenildi. ÖSYM’nin ana serverı olarak bilinen Sır cihazına ise diğer sınavlarda aksaklık olmaması amacıyla el konulmadığı ifade edildi.

SINAVA GİREN ADAYLAR ANLATTI

KPSS sınavında soruların sızdığı iddiasının ardından 1 milyon 400 bin kişinin katılım sağladığı sınav iptal edildi. Sınava katılanlar iddialar nedeniyle inançlarının sarsıldığını ifade etti.

BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'e konuşan adaylar sınavın iptaliyle büyük bir hayal kırıklığı ve güvensizlik içine düştüklerini ancak tekrarlanacak sınava çalışmaktan başka çarelerinin olmadığını anlatıyor.

Merve, Batman’da bir özel eğitim kurumunda 1800 lira maaşa çalışarak KPSS’ye hazırlanamayacağını anladığında, işten ayrılıp tamamen sınava odaklandı.

5 ay boyunca elindeki son maaşı 1800 TL ile geçindi ve her gün yaşadığı ilçeden Batman merkezdeki etüt merkezine giderek 08.00-23.00 arası ders çalıştı.

Etüt merkezi, dershanelerden farklı olarak sadece “sessiz bir kütüphane” hizmetinin sağlandığı bir yer. Merve, bütçesinin ancak buna yettiğini ve bu şekilde bile ailesine yük hissettiğini ağlayarak anlatıyor:

"Her sabah ilk önce ev işlerini yaptıktan sonra etüte gelirim, gece 11’e kadar etütte çalışırım. Yediklerimi yarıya düşürmeye çalışıyorum, yemeğimi evden götürdüğüm zamanlar oluyor.

"İşten çıkmadan önceki son bir ayın maaşı kaldı elimde, 1.800 liraydı, onunla 5 ay boyunca idare etmeye çalışıyordum aileme yük olmamak için.”

“Engelli babam bu sene benim kazanmamı bekliyordu. Hayali benim üstümeydi ama hayallerini yıktılar. Benim hayalim de öğretmenliği kazandıktan sonra onları yanıma almak, onlara bakmaktı. Emeğimiz çöp edildi başkaları için.”

Önündeki tek seçeneğin KPSS’yi kazanmak olduğunu söyleyen Merve, röportaj yapmak için sözleştiğimizde hala etüt merkezinde bir sonraki KPSS oturumu için çalışıyordu:

"Eğer yine olmazsa mecburen gidip ücretli öğretmenlik denen köleliği yapacağım ya da özel okullarda asgari ücret altındaki fiyatlarda çalışmak zorunda kalacağım.”

YEDİİKLİM YAYINEVİ: ÖSYM DAHA ÖNCEKİ SINAVLARDA DA BENZER SORULARIMIZI KULLANMIŞ

Yediiklim Yayınevi’nin avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük ise BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, şaibeli olduğu öne sürülen soruların daha önce Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2015 ve 2021 yıllarındaki sınavlarda da kullanıldığını iddia etti.

Gözüküçük, KPSS’deki sorularla "birebir" hiçbir sorularının bulunmadığını, sadece bir matematik sorusunun "birebire yakın” olduğunu ve bu sorunun da daha ÖSYM’nin yaptığı bir sınavda kullanıldığını tespit ettiklerini belirtti:

"Bu denemeler 6 ay öncesinden başlayarak sınavdan 15-20 gün öncesine kadar Türkiye’nin her yerinde yayınlanan sorular. Kaldı ki bu sorular daha önce ÖSYM tarafından 2015 ve 2021’lerde de kullanılmış. O zaman da kullanılmış sorular var içerisinde veya benzeri sorular.

"Birebir aynı olan sorumuz hiç yok ama birebire yakın olan 1 soru var, o da matematik sorusu. Kaldı ki bu matematik sorusu ÖSYM tarafından bir sınavda daha önce yine kullanılmış.

"Bunlar zaten açık kaynak, o zaman ÖSYM bunu neden alıp kullandı? Yayınevleri bugüne kadar ÖSYM’de soru yakalamayı hep başarı olarak gördü.”

"ÖSYM soru hazırlama kadrosu bu soruları nasıl hazırladı, benzer soruyu nereden seçti, havuza kim attı bu soruyu ve havuzdan kim çekti? Bunlar önemli. Aksi halde soru hazırlama ekipleri niye var?”

"Bu olay bir soru çalma değil ki? Biz ÖSYM’den soruları bilip sızdırsak ve bunu belli bir gruba versek, tamam. Bizim sorularımız kullanılmış. Biz onun ÖSYM’de çıkacağını nereden bilebiliriz?

"2 DERSANE GİDEN BAZI ADAYLAR TÜM SORULARI DOĞRU YAPTI"

CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan'ın haberine göre, 2 dershaneye giden bazı adayların bütün soruları doğru yaptığı bu yönde tespitlerin olması durumunda soruşturmanın daha da derinleşeceği iddia edildi. Buna göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı 2 ayaklı yürütüyor. Yayınevinin ÖSYM bağlantısı bir yandan devam ederken diğer yandan da benzer sınav sorularının tümünü doğru yapan adayların kimler olduğu bunlar arasında bir ilişki ağının olup olmadığı değerlendiriliyor. İddiaya göre, 2 dershaneye giden bazı adayların bütün soruları doğru yaptığı bu yönde tespitlerin olması durumunda soruşturmanın daha da derinleşeceği belirtiliyor. İncelemeler tüm bunların üzerine yapılıyor.

TARİKAT İDDİASI...

Gazeteci Timur Soykan, yaşananlarla ilgili yansıyan bilgileri derledi ve kamuoyunda Yediiklim Yayınevi tartışılırken, perde arkasında büyük bir tarikat iddiasının bulunduğunu söyledi.

Soykan, şunları kaydetti:

"(...) Bu tarikat dershanesinde eğitim gören 21 adayın bütün sorulara yanıtlarının aynı olduğu belirlendi. Sınavlarda kopyaları belirlemek için yapay zeka sistemleri var ve 21 adayın tüm sorularda aynı yanıtları vermesi bu sisteme takılmış olmalı.

'DEVLETTE ÖRGÜTLÜ BU TARİKAT HANGİSİ? HANGİ DERSHANE?'

Devlette örgütlü bu tarikat hangisi, hangi dershane... Bu sorular yanıtsız.Peki; Yediiklim Yayınevi’ne operasyonlar yapılıp resmi ağızlardan suçlamalar yöneltilirken bu devlette örgütlü tarikata ve dershanesine yönelik operasyon yapıldı mı?

'DELİLLERİN YOK EDİLMESİ Mİ BEKLENİYOR?'

Yapılmadıysa delillerin yok edilmesi mi bekleniyor? Türkiye tekrar tekrar aynı kabusu yaşıyor. Siyasal İslam'ın tek adam rejimi, toplumun değerlerini ve devlet kurumlarını yok ederken tarikatlar bu bataklıktan besleniyor. Bu zihniyet iktidarda olduğu sürece ülkenin geleceği aynı senaryolarla harcanıyor."

KPSS SKANDALINDAKİ İLK İPUÇLARI

Soykan'ın atıfta bulunduğu haberde Devlet Denetleme Kurulu (DDK) uzmanlarının yürüttüğü soruşturmaya ilişkin bilgiler yer alıyordu.

Araştırma çerçevesinde adı ve yeri henüz gizli tutulan bir dershaneye ulaşıldığı kaydedilen haberde, tarikat bağlantısına dikkat çekiliyordu:

'TARİKATLA BAĞLANTISININ BULUNDUĞU TESPİT EDİLDİ'

"Söz konusu dershanenin halen devlette etkin olarak faaliyet yürüten ve önemli devlet kurumlarında mensupları bulunan bir tarikatla bağlantısının bulunduğu tespit edildi. Ayrıca, KPSS’den kısa süre önce aynı dershanede yapılan KPSS denemesindeki soruların bir bölümünün hafta sonu gerçekleşen oturumlarda adaylara cevaplaması için dağıtılan soru kitapçıklarında yer aldığı görüldü.

Aynı dershane üzerinde devam eden araştırmalarda, burada eğitim gören ve son KPSS’ye giren 21 adayın cevap kağıtlarındaki yanıtların bire bir aynı olduğu belirlendi. DDK uzmanlarının soruşturmayı bu yönüyle derinleştirdiği öğrenildi."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin