Köşe yazarlarından yeni yıl mesajları!

Türkiye'nin önde gelen köşe yazarları, 2015 yılından beklentilerini yazdı.

Google Haberlere Abone ol
Köşe yazarlarından yeni yıl mesajları!

2014 yılının son gününde, Türkiye'nin önde gelen köşe yazarları gazetelerdeki köşelerini yeni yıl mesajlarına ayırdı. 2014 yılının kısa bir muhasebesini yapan yazarlar, yeni yıldan beklentilerini de sıraladı. Peki hangi yazar, ne mesaj verdi?İşte, köşe yazarlarının yeni yıl mesajları:Özgür Mumcu - CumhuriyetMutlu YıllarEfendim senenin son günü. Kimisi yeni yıla eşle dostla girmek için hazırlıklarla geçirecek bugünü. Kimisi de şişme Noel Baba bıçaklayarak artık neyi kaybettiyse onun hıncını almaya çalışarak. 

Hayat tarzı siyasetinin bu denli ön planda olduğu memleketimizde olağan hadiseler bunlar. Bu siyaset tarzının üzerini kazıyıp altında yatan dinamikleri anlamaya çalışmadıkça da sürecek. Yazının devamını okumak için tıklayın...Aydın Engin - CumhuriyetGalaksi Yılı 703’ten NotlarGeldik mi yılın en son yazılarına? 

Geldik. 

Bir yılın son gününde, biten yıl üstüne söylenmedik, yazılmadık ne kalmıştır ki şu fukara gazeteci onları dillendirebilsin?

“Yıl sonu ve yılbaşı yazı günüme denk gelmese ne iyi olur” dersin ve zalim takvim sana her iki günün de yazı gününe denk geldiğini söyler. 

Milattan Sonra 2014 bitiyor, bu gece yarısı 2015 başlıyor 

N’apsam? 

En iyisi saçmalayayım... Yazının devamını okumak için tıklayın...Evin İlyasoğlu - Cumhuriyet2015’i gençlere adayalımBugünün Türkiyesi’nde sığ yetiştirilen yeni kuşakların yanında, müzik gibi uzun bir eğitimden geçen ve daha derin sularda akabilen gençler ayrı değerler taşıyor.Gün geçmiyor ki gençlerden yepyeni haberler gelmesin: Yeni bir oda müziği, uluslararası bir ödül, yeni bir CD kaydı, yeni bir konser haberi. Bir de madalyonun diğer yüzü var: Burs bulamayanlar, iyi bir çalgı alamayanlar ve nice gereksinim için maddi destek arayanlar.  Yazının devamını okumak için tıklayın...Mustafa Balbay - CumhuriyetMerhaba 2015...Arkadaş güzel bir lokantada yemek yerken yanına, elinde güzel bir çocuğun fotoğrafını tutan kişi gelmiş. Fotoğrafı gösterip, “Çocuğum lösemi. Tedavi olmazsa  ölecek. Yardım eder misiniz?” demiş. Arkadaş cebindeki paranın çoğunu verip, acil şifa dilemiş. Fotoğraftaki çocuktan çok etkilenmiş. Yaşamın tadını çıkaracağı yaşta böyle bir hastalığa tutulmasına kahrolmuş. Az sonra garson gelmiş, seslenmiş: 

“Biliyor musunuz, o çocuk lösemi değil. Sapasağlam... Seni kandırıp paranı aldılar...” 

Arkadaş, çocuğun lösemi olmadığını öğrenince öyle sevinmiş ki, “işte buna içilir” diye haykırmış... Yazının devamını okumak için tıklayın...Özlem Yüzak - Cumhuriyet2015: Onun Adı ‘Umut’ OlsunYılın son günü. Sırtımızdaki küfe alabildiğine ağırlaştı. Edip Cansever’in “Masa” şiiri misali, 2014 boyunca neredeyse her gün yüklenip durduk... Neyi mi? “İnsana vedoğaya yönelik durmak bilmeyen şiddeti, 3Y, yani yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar üçgenine hapsolan yaşamları, artık bir varoluş biçimi haline gelen rantı, bilginin, kültürün, edebiyatın, ‘şiirin yerini sürekli tüketme halinin’ almasını, sömürüyü... Yazının devamını okumak için tıklayın...

Ceyda Karan - Cumhuriyet2014 FiyaskosuNeresinden tutmaya çalışsanız elinizde kalan, dökülen bir dış politikanın yerle yeksan olmasını izledik bu yıl. “Komşularla sıfır sorun” mottosuyla yola çıkıp birkaç yıl içinde bizzat ülkeyi yöneten siyasi heyetin “değerli yalnızlık” tanımıyla anılır olan gidişat, 2014’te “seviyesiz bir komediye” dönüştü. Yalanlarla, çark edişlerle, içi boş diklenmelerle bezeli… “Organize yalan makinası” hangi gerekçeleri sıralarsa sıralasın nafile! İç politikada “otoriter dikta rejimine” koşut olarak 2014 dış politikada “itibarın sıfırlandığı” yıl oldu.Yazının devamını okumak için tıklayın...Cengiz Çandar - Radikal2014…"Tebrikler, 2014! Çok daha kötü olabilirdin..."Yılın son gününden, yani bugünden iki gün önce Washington Post'ta yayımlanmış bir yazının başlığıydı bu. Yazının alaycı başlığı, 2014'ü "kötü bir yıl" olarak damgalamış zaten. Daha da kötü olmadığı için adeta "şükreder" bir halde.Yazının devamını okumak için tıklayın...Doğan Hızlan - HürriyetBir yılı uğurlarkenHER yerde bir telaş, alışveriş kuyrukları, yeni yıl kutlamaları için projeler, davetler, yurtdışı, yurtiçi gezi planları.Bütün bunları şaşkınlıkla gözlemleyen bir adam. Ama gene de kitap alanlara, CD alanlara sevgiyle bakan biri. Hele çocuklarına kitap alıyorlarsa, onları gidip öpüp kutlamak isterim. Yeni yıl dağdağasında kitabı unutmayan saygıdeğer, sevgideğer yurttaşlarım.Yazının devamını okumak için tıklayın...Ertuğrul Özkök - Hürriyet2014'ün son sözü: Ona bakmayın, takmayınBİR yıl geride kaldı...

Kötü bir yıldı... Mutsuzluklar, adaletsizlikler, felaketler ve vicdansızlıklarla dolu bir yıldı...

Fiziken bölünmüş, ruhen parçalanmış, manen çökertilmiş bir ülke haline geldiğimiz bir yıldı...

İnşallah, yarından itibaren, hepimiz uzay ufkuna kalacak olan fotoğrafımızı bir kere daha düşünürüz ve 2015 güzel bir yıl olur...Yazının devamını okumak için tıklayın...Mehmet Y. Yılmaz - HürriyetAradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir dünyaBU dünyada insanın hiç zorlanmadan yapabileceği işlerden biri de yeni bir yıla girmektir.İşte bugün gece saat 00.00.01 olduğunda yeni bir yıla daha girmiş olacağız.

Herhangi bir çaba göstermeden, kendiliğinden olup bitiverecek.

Ama bu kadar da kolay değil!Yazının devamını okumak için tıklayın...Taha Akyol - Hürriyet2015YENİ yılınız kutlu olsun. Çocukluk yıllarımı hatırlıyorum da, yılbaşı kutlamaları eskisine göre çok yaygınlaştı.Bir Müslüman olarak yılbaşı hakkındaki görüşüm, Diyanet'in 2003 yılında yaptığı açıklama gibidir. O açıklamasında Diyanet, yılbaşının bir Hıristiyan âdeti olan ve farklı tarihlerde kutlanan Christmas'tan farklı olduğunu anlatıyordu. Yazının devamını okumak için tıklayın...İsmet Berkan - Hürriyetİyimser olmaktan başka çaremiz var mı?HÜRRİYET'te ilk yazım 23 Ekim 2010'da çıktı. O ilk yazının başlığı da buydu: 'İyimser olmaktan başka çaremiz var mı?'Bu cümleye yansıyan şey, benim hayattaki en temel inancım. 

Elbette hepimiz zaman zaman kötümserliğin girdabına kapılıyoruz ama bu duygu ilanihaye süremez; sürmesi sağlıklı değildir.Yazının devamını okumak için tıklayın...  


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin