Köşe yazarları 1 Kasım sonuçlarını yorumladı: AKP nasıl kazandı?

Köşe yazarları seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Google Haberlere Abone ol
Köşe yazarları 1 Kasım sonuçlarını yorumladı: AKP nasıl kazandı?

Köşe yazarları, AKP'nin yüzde 49, 41 oyla tek başına iktidara geldiği seçimin sonuçlarını bugünkü köşelerine taşıdı.CHP'nin yüzde 25.38 oyla ikinci, MHP'nin yüzde 11.93 oyla üçüncü, HDP'nin yüzde 10.70 oyla dördüncü olarak çıktığı seçimin sonuçları köşe yazarları tarafından şöyle yorumlandı:Can Dündar / CumhuriyetÖlümü gösterip sıtmaya razı ettilerBu satırları, çevresi tümüyle polislerce çevrilmiş bir binadan yazıyorum. Binanın önünde bir TOMA bekliyor. Sokağın girişleri ise barikatlarla kapatılmış durumda… Birkaç cadde ötede, geçen hafta iktidar baskısıyla yönetimi ve yayın çizgisi değiştirilmiş iki gazete ve iki televizyon binası var.

 

Başkentte 100’ü aşkın cana mal olan, Türkiye’nin en büyük katliamının üzerinden sadece üç hafta geçti. O üç hafta içinde birçok muhalefet partisi mitinglerini iptal etti. HDP lideri, bomba endişesiyle yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. İki seçim arasında bir yüksek ateş hali yaşadık. Ve yüksek ateşli insanlar nasıl davranırsa, toplum da öyle davrandı. Korku, seçmeni esir aldı.Yazının tamamını okumak için tıklayın.  Mehmet Yılmaz / HürriyetKaybedeni çok kazananı Erdoğan olan seçimÖNCE herkesin sonucunu saygıyla karşılaması gerektiğini söyleyebilirim.Bir demokrasi de seçim sonuçlarını saygıyla karşılamamak gibi bir tutum zatem olabilir mi ki her seferinde bunu söylemek zorunda kalıyoruz, orası ayrı mesele!Bu yazıyı yazdığım saatlede seçimi AKP'nin tek başına iktidar olabilecek şekilde kazandığı belli olmuştu.Geriye kalanların da kaybettiği!Yazının tamamını okumak için tıklayın. 

Abdülkadir Selvi / Yeni Şafak ”Yeniden Bismillah”Kasım'da sadece bir seçim yapılmadı, siyasi deprem yaşandı.Millet kaderine el koydu, teröre ve istikrarsızlığa hayır dedi. Oluşturulmak istenen siyasi fetrete izin vermedi.Bir kez daha sandıktan milletimizin sağduyusu çıktı.7 Haziran seçimlerinin üzerinden 5 ay geçtikten sonra yapılan tekrar seçimde, bu kez milletimiz sandıkta balans ayarı yaptı.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti tarihi bir zafer kazandı. Bu seçimler sadece Türkiye'deki sessiz milyonların değil, aynı zamanda Filistin'den Bosna'ya uzanan İslam coğrafyasında mazlumların zaferidir.Seçimlerden 2 gün önce Konya'da evinde Başbakan Davutoğlu ile seçimleri konuşurken, “Sessiz milyonların sandığa yansımasını istiyorum” demişti.Yazının tamamını okumak için tıklayın. Ahmet Hakan / HürriyetAK Parti nasıl kazandı?-7 Haziran'da muhalefete yüzde 60 oy veren ahalimiz, "Yüzde 60 oy verdik, elinize yüzünüze bulaştırdınız, bir hükümet kuramadınız" diyerek...AK Parti’ye yöneldi.*

-“Hükümet kurulamıyor, her şey daha kötüye gidiyor, bir kaos ortamı oluştu” duygusu, halkımızda ağır bastı. Bu nedenle AK Parti’ye yöneldi.

*

-AK Parti’nin milliyetçi söylemi ve MHP’nin kendisini doğru dürüst izah edememesi... MHP seçmenini etkiledi. Oylar MHP’den AK Parti’ye yöneldi.

*

-Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi ittifakının oyları, olduğu gibi AK Parti’ye aktı. AK Parti’nin alttan alta işlediği dini kampanya çok etkili oldu.

*

-7 Haziran’dan sonra PKK’nın şiddete başvurması, HDP’nin de bu şiddete net ve sert bir şekilde itiraz etmemesi... Kürtlerin bir kısmının AK Parti’ye yönelmesine yol açtı.Yazının tamamını okumak için tıklayın. 

Ertuğrul Özkök / HürriyetBu derin dip dalga nedir-BİR: Şurası kesin... 

Hiçbirimiz böyle bir sonucu beklemiyorduk...Konuştuğum AKP’liler de beklemiyordu.

Kamuoyu anketi yapanlar da beklemiyordu...

Demek ki bu sessizlik, toplumdaki derin bir dalganın kamuflajıymış...* * *-İKİ: Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir artış ne anlama geliyor?

Bence anlamak o kadar kolay değil...

Ne benim, ne de bizzat AKP’lilerin bu derin dalganın ne anlama geldiğini bugünden çok sağlıklı tahlilini yapmalarının mümkün olmadığını düşünüyorum.Yazının tamamını okumak için tıklayın. 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin