Korkutan deprem! Van'da büyük panik yaşandı! Naci Görür'den bölgedeki faylarla ilgili önemli açıklama

AFAD verilerine göre merkez üssü İran olan 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. En az 2 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var. Bazı binalar tamamen yıkıldı. Van'dan da hissedilen deprem büyük paniğe neden oldu. AFAD Başkanından açıklama geldi. Prof. Dr. Naci Görür depremin olduğu bölgedeki fayların yapısına ilişkin önemli bilgileri açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Korkutan deprem! Van'da büyük panik yaşandı! Naci Görür'den bölgedeki faylarla ilgili önemli açıklama

İran'ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Hoy kentinde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 122 kişi yaralandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Hoy kentindeki 5,8 büyüklüğündeki deprem yerin 6,49 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

İran Sismoloji Merkezine göre ise yerel saatle 21.44'te meydana gelen depremin büyüklüğü 5,9 olarak ölçüldü. Şu ana kadar en büyüğü 3,6 olmak üzere en az 20 artçı sarsıntı kaydedildi.

İran Acil Durum Merkezi, depremde ilk belirlemelere göre 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 122 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ülke medyasında yer alan görüntülerde ise deprem nedeniyle bazı binaların kısmen yıkılmış olduğu görüldü.

VAN'DA PANİK YAŞANDI

5,8 büyüklüğündeki deprem, Van kent merkezi ile ilçelerde de hissedildi. Depremde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı belirtildi.

AFAD ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın verilerine göre merkez üssünü İran’ın Hoy kentinde saat 21.14'te Riçhter ölçeğine 5,8 büyüklüğündeki deprem, meydana geldi.

Van’ın sınır ilçesi Başkale’ye 44  kilometre uzaklıkta olan deprem, yerin 6.49 kilometre derinliğinde kaydedildi.

Deprem, Van kent merkezi ile ilçelerden de hissedildi. Sarsıntı, kentte kısa süreli endişeye neden olurken, hisseden vatandaşlar kendilerini dışarı atarak bir süre kar yağışı altında bekledi.

Korkutan deprem! Van'da büyük panik yaşandı! Naci Görür'den bölgedeki faylarla ilgili önemli açıklama

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Van'ın Başkale ilçesine 45 kilometre mesafedeki İran'ın Hoy kentinde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin hissedildiği bölgelerde olumsuz bir durum olmadığını bildirdi.

Sezer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Geçmiş olsun Van. Azerbaycan İran sınırında meydana gelen ve Başkale ilçemizde de hissedilen 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrası çok şükür ülkemizde olumsuz bir durum yoktur. İlgili tüm ekiplerimiz alan taramalarına devam etmektedir."

NACİ GÖRÜR FAYLARIN DURUMUNU AÇIKLADI 

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den açıklama geldi. Depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıklayan Görür, "Bu bölge doğrultu atımlı faylarla kesilmiş durumda" değerlendirmesi yaptı.

 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin