Konut kredilerinde yeni gelişme! BDDK'dan düşük fiyatlı konutlar için kredi müjdesi. İşte yeni konut kredisi kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, 2 milyon TL'nin altındaki konutlar için yüzde 90 oranında kredi kullanılabileceğini açıkladı. Bu kararın inşaat sektörünü canlandırması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Konut kredilerinde yeni gelişme! BDDK'dan düşük fiyatlı konutlar için kredi müjdesi. İşte yeni konut kredisi kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, 2 milyon TL'nin altındaki konutlar için yüzde 90 oranında kredi kullanılabileceğini açıkladı. Değeri 10 milyon TL ve üzerinde olan konutlar için de kredi imkanı sağlanmayacak. Kredi kararı ile düşük bütçeli ailelerin de konut kredisi alabileceği, bu kararla inşaat sektörünün canlanacağı belirtiliyor.

BDDK, 9 Haziran’da açıkladığı konut kredilerinde kredi değer oranını değiştirdi. Yeni karara göre, değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda, yüzde 70, 2 milyon TL altındaki konutlarda ise yüzde 90 kredi kullanılacak.

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) “Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar” başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde belirlenmesine,

Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.

İşte kredide günce tablo:

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin