Kızılay'dan sevindiren haber geldi: Kan stokları normal seviyelere ulaştı

Kahramanmaraş'ta yaşanan şiddetli depremlerin ardından yaşanan kan stok problemi herkesi korkutmuştu. Kritik stok seviyelerinin açıklamasını yapan Kızılay'dan sevindiren haber geldi.

Google Haberlere Abone ol
Kızılay'dan sevindiren haber geldi: Kan stokları normal seviyelere ulaştı

Kahramanamaraş merkezlid epremlerin ardından Kızılay'dan korkutan bir açıklama geldi ve kan stoklarının kritik düzeylere indiği açıklandı. En fazla 3 günlük kan stoku bulunduğu açıklayan Türk Kızılayı'ndan sevindiren haber geldi. Türk Kızılayı kan stoklarının normal seviyelere çıktığını şu anda da bu seviyelerde seyrettiğini belirtti.

Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Medikal Direktörü Levent Sağdur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan bağışlarının ramazan ayı, aşırı sıcak ve soğuklarda dönemsel etkiyle azalabildiğine işaret etti. Sağdur, şunları söyledi:

 "Şu anda günlük 10 bin kan bağış rakamlarını gördük. Bu oran bizim sıkıntı yaşamadığımız, hastanelere verdiğimizden biraz daha fazla kan bağışı toplayabildiğimiz anlamına geliyor. Türk Kızılay kan stokları günlük 29 bine gelmiş durumda. Ülkemizde hastanelere de kan dağıtılıyor ve oralarda da 50-60 bin civarında stok var. Ülkemizde 85 bin ünite civarında günlük kan stoku söz konusu."

"DÖNEMSEL SIKINTILAR YAŞANABİLİYOR"

Son 15-20 yılda dönemsel azalmalar haricinde minimum kan stok seviyesinin her zaman yakalandığının altını çizen Sağdur, kanın işlemden geçme süreci de dikkate alındığında hastaların ihtiyaçlarının anında karşılanabilmesi için düzenli ve sürekli bağışın çok önemli olduğunu söyledi. Sağdur, günlük 10 bin ünite bandında kan bağışı devam ettiği sürece ne olağanüstü ne acil ne de rutin durumlarda sıkıntı yaşanmayacağını belirterek, "Ramazanda kan bağışlarıyla ilgili yaşanan dönemsel sıkıntı net bir şekilde aşıldı, kan bağışlarımız bir haftadır günlük 9-10 bin bandında devam ediyor. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz." açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin