Kıyafetiniz böyleyse hemen çöpe atmayın. Çamaşır suyu lekesini geçiren yöntem ortaya çıktı. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer?

Çamaşır suyu temizliğin olmazsa olmazlarından ancak yaşanan bazı kazalar sizi sıkıntıya sokabilir. Çamaşır suyu lekeleri bazen kıyafetlerinizi fazlasıyla kötü yapabilir ve kullanılmaz hale getirebilir. Ancak meraklanmayın bunun da çözümü var ve çok basit. İşte kıyafetlerdeki çamaşır suyu lekesinden kurtulmanın yolları...

Google Haberlere Abone ol
Kıyafetiniz böyleyse hemen çöpe atmayın. Çamaşır suyu lekesini geçiren yöntem ortaya çıktı. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer?

Temizliğin vazgeçilmezi olan çamaşır suyu, renkli kıyafetlerinizle temas ettiğinde geri dönülmesi zor izler bırakabilir. Çamaşır suyu lekesi kurtulması en zor lekelerden biridir. Öyle ki, çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar sorusuna çözüm bulamayanlar çamaşır suyu lekesi gizleme yöntemlerini araştırmaya başlar. Kıyafetten çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar sorunuz için cevap olabilecek ürün, metil alkol.

Metil alkol yöntemi

Ancak bu ürünü kullanmak tehlikeli olduğundan çok dikkatli olmalısınız. Bu yöntem, siyah pantolondan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar sorunuzun da çözümü olabilir. Bu yöntemi uygularken maske ve eldiven kullanmalısınız. Bir kap içerisine koyduğunuz az miktarda metil alkolü kullanmanız yeterli olacaktır.

Lekeli kıyafetinizi yere serin ve metil alkole batırdığınız pamuğu lekenin üzerine sürün. Bu şekilde bir gece beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Yıkarken düşük sıcaklıkları tercih etmeniz gerektiğini de unutmayın. Bu yöntemi kullanırken kıyafetinizin kumaş çeşidi de önemlidir.

 

Sirke yöntemi

Özellikle kadınlar, giysiden çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını uzun yıllardır arıyor. Lekelenen kıyafetlerine bir çözüm bulamadıklarında o kıyafeti genelde temizlik yaparken tercih edebiliyorlar. Ancak sevdiğiniz kıyafetten vazgeçmeniz gerek olmayabilir. Eğer beyaz kıyafetten çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bunu için sirke kullanabilirsiniz.

Suyla karıştırdığınız sirkeyi lekenin üzerine dökerek hafifçe elinizle yedirin. Sonrasında soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Karbonat

Bir diğer yöntemse her derde deva olan karbonat. Suyla yavaş yavaş karıştırarak macun kıvamı elde edin ve bu macunu lekeye yedirin. Kuruyana kadar bekledikten sonra yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalayın. Bu yöntemlerle beyaz kıyafetleri lekeden kurtarabilirsiniz. Temizlik yaparken talihsiz bir kazayla halınıza sıçrayan çamaşır suyu halınızı lekelemişse halıdan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar sorunuzun çözümü de sirke ya da karbonat olabilir. Bu yöntemi, ayakkabıdan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar probleminiz için de kullanabilirsiniz.

Çamaşır suyu kullanmadan önce dikkat

Çamaşır suyu lekesi nasıl yok edilir diye düşünmeden önce yapmanız gereken en önemli şey bu lekeden korunma yöntemlerini öğrenmek. Çamaşır suyu, çok güçlü bir kimyasal olduğu için insan sağlığına kötü etkileri olabilir. Temizlik yaparken alacağınız bazı önlemlerle bu zararlardan korunabilirsiniz. Öncelikle, temizlik yapmaya başlamadan önce eski ve kullanmadığınız bir kıyafet giymelisiniz. Çünkü, ne kadar dikkat ederseniz edin üzerinize çamaşır suyu sıçraması muhtemeldir.

Çamaşır suyu nasıl giderilir sorunuz için çeşitli yöntemler olsa da bunu zor bir leke olduğunu bilmelisiniz. Temizlik kimyasallarının cildinize olan zararlarından korunmak için temizlik eldiveni giymeniz iyi bir fikir olabilir. Temizlik yaptığınız ortamın iyi havalandırıldığından emin olun ve gerektiğinde maske kullanmayı unutmayın. Çamaşır suyu lekesi geçer mi sorusunu sormadan önce bu güvenlik önlemlerine dikkat etmeniz önerilir. Çamaşırlarınızı yıkarken renk koruyucu mendil kullanmanız da tavsiye edilir.

Kıyafetiniz böyleyse hemen çöpe atmayın. Çamaşır suyu lekesini geçiren yöntem ortaya çıktı. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer? - Resim : 2

Lekeli bölgeye yama yapmak

Çamaşır suyu lekesi giderme yöntemlerini denemiş ama çözüme ulaşamamış olabilirsiniz. Bu durumda çamaşır suyu lekesi için ne yapılabilir konusu ortaya çıkar. Çamaşır suyu lekesi nasıl kapatılır için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan ilki, lekeli bölgeye yama yapmaktır.

Rengi atan bölgeye uygun bir kumaş parçasını lekenin üzerine dikebilirsiniz. Daha küçük lekeler varsa renkli düğmelerle süslemeniz de iyi bir fikir olabilir. Renkli iplerle lekenin üzerine işlemeler de yapabilirsiniz. Sevdiğiniz bir kıyafetten vazgeçmek istemiyor olabilirsiniz. Eğer lekelenen kıyafetiniz uzun bir pantolonsa paçasındaki lekeden kurtulmak için keserek şort haline de getirebilirsiniz. 

Bu içerik trendyol sitesinden alınmıştır

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin