Kış mevsiminin gözde içeceği: Faydalarını duyan bardak bardak içiyor aktarlar yok satıyor. Ihlamurun hiç bilinmeyen faydası bulundu

Ihlamur, kış aylarının en çok tüketilen bitki çaylarından biridir. Grip, nezle gibi soğuk algınlığı gibi semptomlara iyi gelmesiyle revaçta olan ıhlamurun faydası yalnızca bu değil! Ihlamurun bu faydalarının öğrenince bardak bardak içmek isteyeceksiniz. Uz. Dyt. Betül Merd, ıhlamrun faydalarını tek tek sıraladı

Google Haberlere Abone ol
Kış mevsiminin gözde içeceği: Faydalarını duyan bardak bardak içiyor aktarlar yok satıyor. Ihlamurun hiç bilinmeyen faydası bulundu

Çiçekleri ve yaprakları demlenerek hazırlanan ıhlamur, yüzyıllardır öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Ihlamur çayı, içindeki aktif maddeler sayesinde içildiğinde vücut ısısını yükselterek terlemeyi artırmaya yardımcı oluyor.

Sakinleştirici etkisi nedeniyle kalp çarpıntısını ve yüksek tansiyonun etkilerini azaltıyor, çiçeklerinin epilepsi tedavisini desteklediğine inanılıyor.

Uz. Dyt. Betül Merd, soğuk günlerin sıcak içeceği ıhlamur ile ilgili bilgi verdi.

IHLAMUR ÇİÇEĞİ KAFEİN İÇERİYOR

Ihlamur, kuzey yarımküreye özgü ebegümeci familyasına mensup dünyada yaklaşık 30 türü bulunan, yapraklarını döken, asimetrik yaprakları ile dikkat çeken bir ağaçtır.

Tilia cinsine ait ağaçların ortak adı olan ıhlamur, güzel kokulu krem ​​renkli çiçekleriyle bilinmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde ıhlamur çiçeği aynı zamanda kafein de içermektedir.

Ancak bir fincanda 226 mikrogramdan (0,226 miligram) fazla kafein olmadığı için uyku sürecini olumsuz etkilemesi çok mümkün görünmemektedir. Orta Çağ’dan bu yana ıhlamur ağacının çiçekleri terlemeyi artırmak için kullanılmıştır.

TERLEMEYİ BAŞLATARAK ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

Ihlamur, ateşli soğuk algınlığı ile enfeksiyonlarda terlemeyi başlatmak, burun tıkanıklığını azaltmak ve boğaz tahrişi ile öksürüğü hafifletmek için kullanılmıştır.

Ihlamurun sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Ancak ıhlamurun bu etkilerini kanıtlayacak klinik bilgi bulunmamaktadır. Yüzyıllardır kullanılan ıhlamurun bilinen etkileri tecrübeyle sabittir.

Kış mevsiminin gözde içeceği: Faydalarını duyan bardak bardak içiyor aktarlar yok satıyor. Ihlamurun hiç bilinmeyen faydası bulundu

1. Soğuk algınlığı semptomlarını azaltır. Ihlamur; nezle ile virüs kaynaklı grip, Covid gibi hastalıkların seyrinde ortaya çıkan kuru öksürüğe iyi gelir.

2. Kaygıyı azaltır, kan basıncını düşürür.

3. Migren ya da sinirsel gerginlik ile yutma güçlüğü ve çeşitli spazm türlerinin olumsuz etkilerine karşı etkilidir.

4. Karaciğer ve safra kesesi bozuklukları ile ishal tedavisinde kullanılır.

5. Ihlamur çiçeğinin, idrar ve balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

KALP HASTALARI AŞIRI TÜKETMEMELİ

Ihlamurun çeşitli dozaj formları bulunmaktadır. Ancak belirli bir dozajı destekleyen yeni klinik çalışmalar yapılmamıştır.

Bitki çaylarının kullanımına yönelik görüşlere göre günde 2-4 gramdan fazla ıhlamur tüketilmemesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalarda kalp hastalığı öyküsü olan hastaların ıhlamuru aşırı miktarda tüketmemesi gerektiği sonucu da ortaya çıkmıştır.

IHLAMUR ÇAYI NASIL HAZIRLANMALI?

Ihlamur çiçeği ya da yapraklarının 2-3 çay kaşığı bir bardak sıcak suda 15 dakika demlenmesi uygun olacaktır. Günde birkaç bardak içilmesi tavsiye edilir.

Beklenen etkiye göre ıhlamur çayı yemeklerden önce ya da sonra sıcak veya soğuk olarak içilebilir.

Çocuklar, hamile ve emziren kadınların ıhlamur çayını 1-2 fincanı geçmemek koşuluyla tüketmesi uygundur.

Ancak tüketimi konusunda bir uzman hekime kesinlikle danışılmalıdır. Ihlamur çayı diüretiktir yani idrar söktürücüdür, başka bir diüretik ile birlikte tüketilmesi vücutta sıvı kaybını artıracağından tek başına tüketimi daha uygundur.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin