Kiralık konut raporunda ürküten tablo. Devlet yüzde 25 olarak sınırlamıştı ama kiralık konut raporuna göre kasım ayında ülke genelinde kiralık konut fiyatı artışı yüzde 168!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan kiralık konut raporunun sonuçlarında ürküten rakamlar ortaya çıktı. Hükümetin aldığı kararla kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Ancak kiralık konut raporunda ortaya çıkan rakamlara göre ülke genelinde kiralık konut fiyatı yıllık yüzde 168 arttı.

Google Haberlere Abone ol
Kiralık konut raporunda ürküten tablo. Devlet yüzde 25 olarak sınırlamıştı ama kiralık konut raporuna göre kasım ayında ülke genelinde kiralık konut fiyatı artışı yüzde 168!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan kiralık konut raporunun sonuçlarında ürküten rakamlar ortaya çıktı.

Hükümetin aldığı kararla kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Ancak kiralık konut raporunda ortaya çıkan rakamlara göre ülke genelinde kiralık konut fiyatı yıllık yüzde 168 arttı.

2022 Kasım ayına ilişkin açıkladığı Kiralık Konut Piyasası Raporu, kira fiyatlarındaki yıllık artış oranında birkaç aydır süren düşüşün kasımda durduğu rakamlarla ortaya çıktı.

AYLIK ARTIŞ İSE YÜZDE 7,7

BETAM raporuna göre, ülke genelinde kiralık konut ilan metrekare fiyatı yıllık yüzde 168 oranında artarak 67 TL oldu. Kira fiyatlarındaki aylık artış ise yüzde 7,7 oldu.

Kiralık konut ilan metrekare fiyatı İstanbul'da yüzde 147,7, Ankara'da yüzde 150, İzmir'de yüzde 160 arttı. Kiralık konut ilan metrekare fiyatı İstanbul'da 94,1 TL, Ankara'da 45 TL, İzmir'de 65 TL oldu. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde arttı.

EKİM AYINDA YÜZDE 159.2 İDİ

Kasımda Türkiye genelindeki kira fiyatlarındaki yıllık değişim mayıs ve ekim arasındaki düşüşten sonra ilk kez arttı. Ekim'de yüzde 159,2 olan yıllık kira fiyatlarının yıllık artış oranı Kasım'da yüzde 168'e yükseldi. Kiralık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı kasımda İstanbul ve İzmir’de artarken Ankara’da geriledi.

 

EN YÜKSEK ARTIŞ ANTALYA'DA

Antalya, kasımda yıllık yüzde 302,3 artışla en yüksek kira artış oranının gözlemlendiği il oldu. Böylece Antalya’da kiralık konut fiyatları son bir yılda 4 katına yükselmiş oldu.

En yüksek fiyat artışı görülen diğer iller yüzde 208,2 ile Trabzon, yüzde 207,7 ile Denizli, yüzde 185,7 ile Mersin ve yüzde 175,3 ile Eskişehir oldu. Kasımda bütün büyükşehirlerdeki yıllık kira artış oranı yüzde 84,4 olan yıllık tüketici enflasyonundan yüksek seyretti.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin