Kılıçdaroğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'yla görüşeceğini açıklamıştı. Kılıçdaroğlu daha önce de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu Merkez Bankası'ndaki makamında ziyaret etmişti. Kılıçdaroğlu'nun TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile görüşmesi sona erdi.

Google Haberlere Abone ol
Kılıçdaroğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü

Kasım ayı başında sanayide kullanılan doğalgaz fiyatına yüzde 48 zam yapılmasına tepkiler sürüyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, enerji zammını görüşmek için TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile görüştü.

Sanayide kullanılan enerjiye gelen zamları eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü. Görüşmeden önce sosyal medya hesabından duyuru yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Saray, enerjiye yüzde 48 zam yapıp yükü sanayiye yıktı. Buna sessiz kalmayacağım. Türkiye'nin işletmelerini korumak için birlikte ne yapabileceğimizi konuşmak üzere saat 17.00'de TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmeye gidiyorum. Saray şunu çok iyi biliyor ki, sanayici enerjiye yapılan bu zamları halka yansıtmak zorunda. Sonra gelsin sanayicimize karalamalar... Açıkça söylüyorum; ne işletmelerimizi ezdireceğiz ne de halkın zamlara boğulmasına izin vereceğiz" ifadelerini kullandı.

TOBB'a giden Kılıçdaroğlu'nu Rifat Hisarcıklıoğlu kapıda karşıladı. Kılıçdaroğlu ile Hisarcıklıoğlu arasındaki görüşme sona erdi.

Kılıçdarooğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Ekonominin kitabının nasıl yazıldığı belli, TL'nin dolar karşısında nasıl değer kaybettiği de ortada. Sabırla beklesinler, ülkeyi nasıl aydınlığa kavuşturacağımızı anlattık. Anlatmaya da devam edeceğiz." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Hiç kimse üretim yapan, alın teri döken, ihracat yapan, iç piyasaya mal üreten ne sanayicisi ne tüccarı ne esnafı hiç kimse kendini yalnız hissetmesin. Geliş amacımızın öznesi bu. Bu ülkenin üretimle, alın teriyle büyüyeceğini ve kazanacağını biliyoruz. Eğer bunu yapabilirsek Türkiye’yi hızla büyütebiliriz. Onları korumak, haklarını savunmak, önlerindeki engelleri kaldırmak için CHP olarak elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz.

Biz iktidar olduğumuzda ‘işletme dostu’ mevzuatı mutlaka hayata geçireceğiz. Onların önlerindeki bütün engelleri kaldıracağız. Ülkeyi fakirleştirip, ihracat yapacağım diye inatlaşma içine giren bir anlayışla karşı karşıyayız.

‘Ne kadar çok fakir olursa o kadar çok ihracat yapacağız ve buradan gelir elde edeceğiz’ diye akla mantığa sığmayan bir abesle, düşünceyle karşı karşıyayız. Bu düşünceyi asla doğru bulmuyoruz. Türkiye’nin fakirleşmesi, ekonomide ciddi kayıplar vermesi demektir.

Türkiye fakirleşirse iç piyasa talebinin de olmayacağını, daralacağını hepimiz biliyoruz. Bugün Türkiye’nin yaşadığı dramlardan birisi de budur. Vatandaşa, emekliye, işçiye, memura vermiyorsunuz; esnaf kazanamıyor. Peki insanlar nasıl alışveriş yapacaklar. İç piyasada sorunumuz var.

Zırvalıklar ve saçmalıklarla karşı karşıyayız. Ekonominin kitabı yazılmış. Şahane kitaplar yazılmış. Böyle bir anlayışı görmedim ve hiç tanık da olmadım.

Eğer iç piyasayı büyütmek istiyorsak, ihracat yapmak istiyorsak, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda itibar, saygınlık kazanmasını istiyorsak, sosyal devleti inşa etmek zorundayız. Bu zırvalık ve saçmalıklarla ‘ekonomiyi çok iyi biliyorum, bu işin kitabını yazdım. Kitabını yazdığın nasıl olduğu belli. Türk lirasını dolar karşısında nasıl eridiği de belli.

Üretene, alın teri dökene, istihdam yaratana her zaman saygımız var. Önlerindeki bütün engelleri kaldıracağız. Bu zırvalıklara ve saçmalıklara asla itibar etmesinler, bizi sabırla dinlesinler.

Ülkenin sorunlarının nasıl çözüleceğini, nasıl mücadele edeceğimizi, ülkeyi aydınlığa nasıl kavuşturacağımızı içeride anlattık, bundan sonra da anlatmaya devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, zam sonrası enflasyonun artacağına karşı uyarı yapmıştı. Kılıçdaroğlu, 15 Ekim'de de Merkez Bankası Başkan Şahap Kavcıoğlu ile görüşmüştü.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin