Kılıçdaroğlu kime, ne mesaj verdi? Barış Yarkadaş açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, merakla beklenen 'Vizyon Belgesi'ni açıkladı. tv100.com yazarı Barış Yarkadaş, Kılıçdaroğlu'nun kime, ne mesaj verdiğini, köşesinde yazdı.

Google Haberlere Abone ol
Kılıçdaroğlu kime, ne mesaj verdi? Barış Yarkadaş açıkladı

Gazeteci Barış Yarkadaş'ın tv100.com'daki "‘Bay Kemal’ kime hangi mesajı verdi?" başlıklı yazısı şöyle:

‘Bay Kemal’ kime hangi mesajı verdi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzun bir süredir üzerinde çalıştığı “Vizyon Belgesi’’ nihayet görücüye çıktı. İstanbul Lütfi Kırdar Sergi Sarayı’nda düzenlenen ve ‘’İkinci Yüzyıla Çağrı’’ başlıklı toplantılar serisinin ilki olan bu sunum, çeşitli ‘teknik’ aksaklıklara rağmen toplumun geniş kesimlerince ilgiyle izlendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta salonu dolduran 1700 kişi olmak üzere, ekran başındaki CHP’lilerin de gönlünü aldı.

ELEŞTİRİLERE YANIT

Zira; Kılıçdaroğlu uzun bir süredir CHP ve CHP’nin simgesi ‘Altı Ok’u öne çıkarmıyor; ‘’partiler üstü bir siyasetçi’’ ya da “partisiz genel başkan” gibi davranıyordu. Bu tavır, CHP içinde dönem dönem eleştirilere yol açıyordu.

Ancak bu kez öyle olmadı.

Salon, baştan sona CHP’yi vurgulayan amblemler ve görsel malzemelerle donatılmıştı.

Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’da cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşulurken, partisinin gücünü arkasına alarak oturacağının sinyalini verdi.

PARTİ PROGRAMINA UYGUN MU?

Kuşkusuz ki; hem CHP Genel Başkanı hem de ‘’CHP’li olmayan’’ bazı danışmanların yaptığı konuşmaların parti programı ile ne denli örtüşüp örtüşmediği ya da bunların partinin resmi görüşü olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu.

Zira; CHP içinde bu tür eleştiriler de var.

Ancak; CHP’yi zenginleştiren ve diri tutan da zaten bu dinamizm…

Yıllardan bu yana tek başına iktidar olamayan CHP, bu dinamizm, geleneklere bağlılık ve ideolojik netlik sayesinde ayakta kalmayı başarıyor.

Fakat; CHP tabanı artık ‘’sadece ayakta kalmak’’ değil iktidar olmak da istiyor. Salonu dolduran yüzlerce kişinin hep bir ağızdan ‘’İktidar… İktidar… İktidar’’ diye slogan atması da zaten bunun en açık göstergesi.

İktidar olmak isteyen sadece CHP tabanı değil…

ALTINI ÇİZEREK KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da cumartesi günü yaptığı sunumda “iktidar olma’’ isteğini üstüne basa basa vurguladı.

CHP liderinin konuşması, iktidara susamışlığın göstergesiydi. Kılıçdaroğlu, “Ben Cumhurbaşkanı adayı ve iktidar olmak istiyorum’’ mesajını bundan daha net bir şekilde veremezdi.

Yaklaşık 4 saat süren sunum boyunca, gözler hiç şüphesiz ki; Kılıçdaroğlu’nun yapacağı konuşmaya çevrilmişti. “Aday olacak mı, adaylığa ilişkin bir mesaj verecek mi?” beklentisinin olduğu konuşma, bence bu kuşkuları tamamen giderdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması hem parti içine, hem Altılı Masa’ya hem de sermaye gruplarına seslenen özenle hazırlanmış bir manifestoydu.

KAYGILARI GİDERMEK İSTİYORLAR

CHP, uzun bir süredir “Ekonomiye ilişkin güven vermiyor” eleştirilerinin odağındaydı.

Cumartesi günü düzenlenen toplantı, “CHP’nin ekonomiyi yönetecek bilgisi de var kurmay kadrosu da” mesajını verdi.

Selin Sayek Böke ve Faik Öztrak’ın uzun bir süreden sonra öne çıkarılması, 70’e yakın akademisyenden destek alınarak bir ‘’Kalkınma Planı’’nın hazırlanmış olması ve kamuoyuna deklare edilmesi önemliydi.

Ancak asıl önemli olan; Kılıçdaroğlu’nun üslubu idi…

HANGİ MESAJI VERDİ?

CHP lideri, ‘’Kirli Sermaye’’ olarak adlandırdığı bazı şirketlere seslenirken, “O parayı sizden geri alacağım” ifadesini kullandı.

Bu üslup Kılıçdaroğlu’nun “Ben Cumhurbaşkanı olacağım” iddiasını açıkça ortaya koymasıydı.

Kılıçdaroğlu, “CHP’nin Dönüşüm Programı” olarak da adlandırabileceğimiz sunumunu yaparken, özellikle Altılı Masa’nın liderlerine “Ben adaylığa da cumhurbaşkanlığına da her şeyimle hazırım” dedi.

Yazının tamamını okumak için tıklayın

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin