KGK: Brüksel’de Azerbaycanlı Gazeteci Khatira Sardargizi’ye saldırıyı kınıyoruz

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), Brüksel’de saldırıya uğrayan Azerbaycanlı Gazeteci Khatira Sardargizi ilgili yazılı bir açıklama yaptı. KGK, Sardargizi'ye yapılan saldırı kınadı.

Google Haberlere Abone ol
KGK: Brüksel’de Azerbaycanlı Gazeteci Khatira Sardargizi’ye saldırıyı kınıyoruz

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), Brüksel’de Azerbaycanlı Gazeteci Khatira Sardargizi'ye yapılan saldırıyla ilgili kınama metni yayımladı.

KGK: Brüksel’de Azerbaycanlı Gazeteci Khatira Sardargizi’ye saldırıyı kınıyoruz

Çoğu ülkenin kabul ettiği uluslararası hukuk ve sözleşmelere göre, gazetecilerin mesleki görevlerini yerine getirirken herhangi bir şekilde taciz edilmesi kabul edilemez ve bu tür eylemler suç sayılır. Dün, Azerbaycan Real TV’nin Avrupa bürosunun temsilcisi Khatira Sardargizi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de kafasından aldığı darbeyle yaralandı. Gazeteciye saldırıyı doğrulayan videolar da var.

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) olarak mesleki görevlerini yerine getiren gazetecileri hedef alan eylemleri şiddetle kınıyoruz. Khatira Sardargizi’ye yönelik bu şiddeti tüm dünyadaki gazetecilere baskı olarak görüyoruz. Bu olayla ilgili uluslararası örgütlerin ve insan hakları kurumlarının yasal bir değerlendirme yapmasını ve Belçika’nın kolluk kuvvetlerindeki faillerin tespit edilmesini ve mümkün olan en kısa sürede kovuşturularak acil cezalandırma ve önlemler alınmasını istiyoruz. Dünyanın siyasi başkentlerinden biri olan Brüksel’in, konuşma ve demokrasi özgürlüğü üzerindeki bu kara lekeyi temizleyeceğinden ve her şeyin yasal çerçevede ele alınacağından eminiz.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin