Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'uyuşturucu' çıkışının yankısı sürüyor. Bozdağ'dan CHP liderine çağrı geldi: Belge varsa açıkla

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uyuşturucu açıklamasına ‘hodri meydan’ diye karşılık verdi. Türkiye’de terörle olduğu gibi uyuşturucuyla da etkin mücadele verildiğini ifade eden Bozdağ, "Bugün cezaevlerinde yaklaşık 330 bin tutuklu hükümlü var. Bunun 3'te 1'i uyuşturucuyla ilgili suçlardan tutuklu veya hükümlü olanlardan oluşuyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'uyuşturucu' çıkışının yankısı sürüyor. Bozdağ'dan CHP liderine çağrı geldi: Belge varsa açıkla

Adalet Bakan Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uyuşturucu ile ilgili sözlerine yanıt verdi. Bozdağ, "Şu anda seçime gidiyoruz. İktidarı suçlamak için elinde bu kadar veri varsa Sayın Kılıçdaroğlu, bence kamuoyuna çıkmalı; bu bilgileri, belgeleri, delilleri, baronların isimlerini tek tek açıklar. Sonra da bu delilleri, bilgileri cumhuriyet savcılığına gönderir. Şu anda Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu bilgi, belge ve baron listeleri, elinde başkaca ne varsa bunları cumhuriyet savcılığına iletmesine, göndermesine engel ne var? Yok. Bu iddialar bana göre birer büyük iftiradır ama onun dediği dilden ‘iddialar’ diyelim” dedi.

BOZDAĞ ‘KILIÇDAROĞLU’NDA BELGE YOK’ DEDİ

Kılıçdaroğlu’nun bu iddialarla Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin zarar görmesini ve milletin gözünden düşmesini istediğini belirten Bozdağ,  “O zaman ben de buradan 'Hodri meydan' diyorum. Ne varsa çık medyaya açıkla. Savcılar burada, savcılara da götür ver. Benim kanaatim şu; Sayın Kılıçdaroğlu’nun elinde bir bilgi, belge, delil yok. Açık kaynaklardan edindiği ya da kendilerine aktarılan bir şey varsa birtakım dedikodular olabilir" diye konuştu.

330 BİN TUTUKLUNUN 3’TE 1’İ UYUŞTURUCUYLA İLGİLİ SUÇLARDAN TUTUKLU

Uyuşturucu konusunda etkin mücadele verdiklerini dile getiren Bozdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: "Koskoca bir ana muhalefetin lideri 'Türkiye cari açığını uyuşturucudan elde ettiği parayla kapatıyor' diyebilir mi? Bu ne demek? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni uyuşturucu ticareti yapmakla ve uyuşturucu baronu olmakla suçlamaktır ki bu büyük bir iftiradır, çok büyük bir suçlamadır. Buna kimsenin hakkı yoktur. Türkiye’de terörle etkin bir mücadele verildiği gibi uyuşturucu ile de etkin bir mücadele veriliyor. Bugün cezaevlerinde yaklaşık 330 bin tutuklu ve hükümlü var. Bunun 3'te 1'i uyuşturucuyla ilgili suçlardan tutuklu veya hükümlü olanlardan oluşuyor. Bu, hükümetin bu konuda etkin ve kararlı mücadelesinin somut bir göstergesidir."

'DOKUNULMAZLIKLARINI KALDIRIN'

Bakan Bozdağ, CHP'li milletvekillerinin Yalova’da mahkeme heyetine tepki göstermelerini de değerlendirerek, "Bu tepkiden öte bir şey. Mahkeme heyetine el kol sallayarak saldırıyorlar, baskı kuruyorlar. Yargı görevini yapanları etkilemeye çalıştıkları gibi adil yargılamayı da etkilemeye teşebbüs ediyorlar. Hakaret ediyorlar. Böyle bir rezaleti Türkiye yaşamadı. Kimse Türk yargısına emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz, baskı ve tehdit yargıya yöneltemez, yargıya el kol sallayamaz, kürsüde yargılama yapan heyete yürüyemez. Buna hakkı da yoktur, haddi de yoktur. Şiddetle kınıyorum. Sadece kınamakla da kalmıyorum. CHP’nin yetkili organlarını bu yargıya karşı hukuk devletine karşı yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığına karşı yapılan saldırılar karşısında, bu saldırıları yapanlar hakkında disiplin işlemleri işletmeye davet ediyorum. Hukukunun hükümlerini işletmesi lazım" dedi. 

Bakan Bozdağ, bu milletvekilleri hakkındaki soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğünü hatırlatarak, "Bunlarla ilgili tahkikat tamamladıktan sonra Adalet Bakanlığı'na, Adalet Bakanlığı da Cumhurbaşkanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı da Meclis'imize gönderecektir. Benim buradan Sayın Meclis Başkanı'na, Meclis'in çok sayın üyelerine çağrım şudur; lütfen bu milletvekillerinin dokunulmazlıklarını anayasaya uygun biçimde kaldırın. Milletin yargısına el kol sallayan, hakaret eden, baskı kuran bu milletvekillerini el salladıkları yargının önüne çıkarın" diye konuştu. 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin