Kemal Kılıçdaroğlu'ndan minibüsçü esnafına: Alın terinin hakkını vereceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, minibüsçü esnafının sorunlarını anlattığı videoyu sosyal medya hesabından paylaştı. "Minibüs esnafının dertleri de ortada. Saray bu ülkenin bereketini kaçırdı, biz ise o bereketi yeniden sağlamaya talibiz. Yapacağız bunu." ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan minibüsçü esnafına: Alın terinin hakkını vereceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yayımladığı video ile minibüs esnafının yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu’nun, “Toplumun tüm kesimlerini dinlemeye devam ediyorum. Minibüs esnafının dertleri de ortada. Saray bu ülkenin bereketini kaçırdı, biz ise o bereketi yeniden sağlamaya talibiz. Yapacağız bunu.” notuyla paylaştığı videoda minibüs esnafı sorunlarını şu şekilde dile getirdi.

Esnaf öyle bir hale geldi ki, umutları kayboldu, sorunları çoğaldı. Mazotunu alamaz, parçasını alamaz hale geldi. Bankalara borcunu ödeyemez hale geldi.

2017 yılında biliyorsunuz, kendi minibüsümüzü kendimiz yapalım dedik. Bir minibüsü 140 bin liraya mal ediyorduk. O minibüs bugün 950 bin lira oldu. O zamanlar biz 600-700 lira para kazanırken, bugün 200 lira, 250 lira para kazanıyoruz. Soruyorum size, biz 100 yıl çalışsak bu minibüsü yenileyebilir miyiz?

“DEPOLAR DOLMUYOR”

Şu anda depolar dolmuyor. Şoförler çalışmıyorlar. Arabaların arkasında satılık yazıyor, kimse almıyor…Öyle bir duruma geldik.

1982’den beri bu işi yapıyorum. 40 yılımı bitirdim. Ama şu iki senedir yaşadığımız akıl tutulması… Arkadaşlar hep dile getirdiler. Eskiden hakikaten dörtte biri bile mazot olmazdı. Ama bugün dörtte üçü mazot oldu. KDV’siz, ÖTV’siz araç alımı temin etsinler. Bugün aldığımız aracın üzerinde 150 bin lira vergi var. Aldığımız mazotun yarısı vergi.

4.45’de kalkıyorum ben. Sabahın köründe kalkıyorum. Ne için kalkıyorum? Para kazanmak için kalkıyorum. Ama para kaybediyorum. Bize yüzde 36 zam verildi. Zam verildiği gün 1 lira 30 kuruş olan yakıta zam geldi. Ben Temmuz ayında 6,37’den yakıt alıyordum, şimdi 23 lira oldu. Yani biz bu minibüsleri çeksek İstanbul duracak aslında. Ama biz yine hizmet vermeye çalışıyoruz.

İşte Erdoğan'ın o tweeti:

“BENİM BU MİLLETE SÖZÜM VAR”

Video, Kılıçdaroğlu’nun şu ifadeleriyle son buldu: “Benim bu millete sözüm var. Bu milletin bütün dertlerini, bütün sıkıntılarını çözeceğim. Bu memlekete barışı, huzuru, herkesin evine ekmeğini, alın terinin hakkını vereceğim.”

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ ALINTILADI

Kılıçdaroğlu dün akşam saatlerinde de, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı 'metaverse' toplantısında gençlerle ilgili söylediği sözleri alıntılayarak, "Erdoğan, bak Metaverse’den Erdoğan sana sesleniyor" paylaşımında bulundu.

Erdoğan, katıldığı Forum Metaverse programında açıklama yapmış, “Gençlerin kendilerini anlamadığını söyleyenler, onları suçlamadan önce dönüp kendilerinin nereyi eksik bıraktıklarının muhasebesini yapmalı” demişti.

Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın sözleriyle ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Kılıçdaroğlu, mesajında “Erdoğan, bak Metaverse'den Erdoğan sana sesleniyor” ifadelerini kullandı.

METAVERSE NEDİR?

‘Meta-evren’in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya olarak tanımlanıyor. Metaverse pratik anlamda, artırılmış ve sanal gerçeklik ürün ve hizmetlerini ifade ediyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin