Kasım ayında e-ticaret rekoru kırıldı. 500 milyon sipariş alındı. Sırada aralık indirimleri var

Kasım ayında dünya çapında indirim furyası eserken e-ticaret platformlarında satış rekoru kırıldı. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Çevikoğlu, geçtiğimiz ay 500 milyon sipariş verildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Kasım ayında e-ticaret rekoru kırıldı. 500 milyon sipariş alındı. Sırada aralık indirimleri var
AA

Şahane Cuma, Efsane Cuma olarak da adlandırılan kasım ayı indirimleri bu sene de birçok ülkede alışveriş çılgınlığı geleneğini sürdürdü.

ETİD Başkanı Hakan Çevikoğlu, kasım ayında belirli haftalardaki indirimlerin hacim rekoru kırdığını kaydetti.

Tüketicilerin kasım kampanyalarına alıştığını, talep planlamasını buna göre hazırladığını kaydeden Çevikoğlu, satıcıların da bu takvimle kampanya yaptığını söyledi.

OKUL ÜRÜNLERİNE BÜYÜK İLGİ

Bekarlar Günü, Alışveriş Cuması, Öğretmenler Günü, Siber Pazartesi ve 13 Kasım'da okulların bir hafta ara tatile girmesiyle e-ticaretin yoğun indirim kampanyalarına ve alışverişlere sahne olduğunun altını çizen Çevikoğlu, özellikle ebeveynlerin bu dönemde çocukları için tablet, oyun konsolları gibi elektronik eşyalar aldığını, okulların açılmasıyla çanta, kalem ve defter gibi ürünlerin ilgi gördüğünü vurguladı.

"300 MİLYAR TL HARCANDI"

Çevikoğlu, Öğretmenler Günü'nde çiçek alımlarının başı çektiğine, kitap, seramik obje, kupa, çerçeve ve tekstil ürünlerine de rağbet olduğuna işaret etti. Çevikoğlu, "Bu kasımda e-ticarette tüm zamanların rekoru kırıldı. Hem işlem sayısı hem de ticaret hacminde rekorlarla dolu bir ay oldu. Bir önceki aya kıyasla e-ticarette 2 kata yakın işlem hacmi ve adedi gerçekleşti. Geçen yılın kasım ayına kıyasla ise 4 katı aşkın bir büyüme yaşandı. Bu da yaklaşık olarak Kasım 2023 için 300 milyar liralık bir işlem hacmine ve 500 milyon siparişe tekabül ediyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de e-ticaret sektör büyüklüğünün 2023'te yaklaşık 1,8 trilyon liralık hacme ulaşmasının tahmin edildiğini belirten Çevikoğlu, 11 aylık net verilerin henüz belli olmamasına rağmen kasım ayında yakalanan ivmenin bu hedefin rahatlıkla yakalanabileceğini gösterdiğini söyledi.

25 - 31 ARALIK 'İNDİRİM HAFTASI'

"Aralık indirim kampanyaları ile geçecek"
Sektördeki yapılması planlanan projelere de değinen Çevikoğlu, e-ticaret sektörünün gelişiminin gelecek dönemde e-ihracatla birlikte olacağını, bu sebeple tüm platform ve satıcıların kendilerini e-ihracata hazır konuma getirmesi gerektiğini belirtti.

Aralık ayında yeniden indirim kampanyası olacağını belirten Çevikoğlu, "Yılın Son Pazarı Türkiye’nin Pazarı kampanyası çerçevesinde, 25-31 Aralık'ı 'İndirim Haftası' olarak ilan ediyoruz. Söz konusu kampanya kapsamında KOBİ ve ulusal markalarımız hem 2023'ten kalan tüm stoklarını eritecek hem de 2024'e yeni bir başlangıç yapacaklar. 'Stoklarınızı birlikte bitirelim' anlayışıyla düzenlenen kampanyada, vatandaşlarımız elektronikten ev ürünlerine, mutfak gereçlerinden moda ürünlerine kadar farklı ihtiyaç ve tarza hitap eden milyonlarca ürünü indirimli fiyatlardan alabilecek." dedi.

 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin