Kariyer.net'ten 50 bin kişinin bilgileri çalındı

İş arama sitesi Kariyer.net, 50 bin üyenin kişisel verilerinin çalındığını duyurdu. Açıklama, Kariyer.net tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na yapıldı...

Google Haberlere Abone ol
Kariyer.net'ten 50 bin kişinin bilgileri çalındı

İş arama sitesi Kariyer.net, 50 bin üyenin kişisel verilerinin çalındığını duyurdu. Açıklama, Kariyer.net tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na yapıldı.

Çalınan kişisel verilerin arasında kullanıcı adı ve şifresi, doğum tarihleri ve telefon numarası gibi bilgiler yer alıyor.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu'ndan veri ihlaliyle ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

“Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hiz. AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen yazıda özetle;

İhlalin Kariyer.net'e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net'in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği" aktarıldı ve ihlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği" belirtildi.

İhlalden etkilenen verilerin, ‘email adresi’, ‘kullanıcı şifresi’, ‘isim soyad’, ‘doğum tarihi’, ‘telefon numarası’, ‘profil fotoğrafı URL link bilgisi’, ‘yaşadığı il’, ‘yaşadığı ilçe’ bilgileri olduğu,

İhlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu,

İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak adaydestek@kariyer.net adresinden ve 0216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 18.08.2020 tarih ve 2020/634 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin