Kar, kış, kıyamet... Yağmur ve kar yağışı Türkiye genelinde etkili oldu. Hava sıcaklıkları 10 derece birden düştü. Meteoroloji'den peş peşe uyarılar. İşte 19 Mayıs güncel hava durumu. Türkiye genelinde kar yağışı uyarısı

Meteoroloji, yurt genelinde etkili olması beklenen sağanak yağış ve soğuk hava nedeniyle peş peşe uyarılarda bulundu. Yaz mevsimine günler kala soğuk havanın etkisine girildi. Türkiye'de, bu geceden itibaren sıcaklıkların düşmesi, yüksek kesimlerde ise kar yağışı bekleniyor. Marmara'nın güneydoğusu, Bolu Dağı ve geçidi, Afyonkarahisar'ın yüksekleri ve orta ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunun yükseklerinde, Erciyes'te, Uludağ'da yarın kar yağışı görülecek.

Google Haberlere Abone ol
Kar, kış, kıyamet... Yağmur ve kar yağışı Türkiye genelinde etkili oldu. Hava sıcaklıkları 10 derece birden düştü. Meteoroloji'den peş peşe uyarılar. İşte 19 Mayıs güncel hava durumu. Türkiye genelinde kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Başkanlığı Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Yüksel Yağan, yurt genelinde, yarın ve hafta sonu hava sıcaklıklarına ilişkin bilgi verdi.

Yağan, yarın Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu hariç yurdun büyük bir kısmının yağışlı olacağını belirterek, "Bu geceden itibaren sıcaklıklar oldukça düşecek. Yarın İstanbul'da 18, Ankara'da 15 dereceleri göreceğiz. Kuvvetli yağışlarımız da var. Marmara'nın güneydoğusu, Bolu Dağı ve geçidi, Afyonkarahisar'ın yüksekleri ve orta ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunun yükseklerinde, Erciyes'te, Uludağ'da, yani yurdun 1000, 1500, 2 bin metre yüksekliklerde yarın çok şiddetli olmayan bir kar yağışı göreceğiz. Bu kar yağışlarını özellikle bu gece 00.00'dan itibaren ve sabah saatlerinde bekliyoruz." diye konuştu.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAHAR HAVASI YAŞAYACAĞIZ"

Hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin 4 ila 10 derece altında beklediklerini belirten Yüksel Yağan, "Çeşitli kesimlerde 8 ile 12 dereceyi de bulacak. Soğuk hava perşembe ve cuma 2 gün etkisini gösterecek. En etkili olacağı gün ise perşembe olacak. Soğuk hava, kısmen cumartesi gününden sonra geçecek. Cumartesiden itibaren hava sıcaklıkları mevsim normallerine yaklaşacak. Pazar günü, İstanbul 24, Ankara 26 derecelere kadar çıkacak. Pazartesi yine bir yağışlı sistem daha gelecek ama mevsim normalleri civarına gelecek. Yani önümüzdeki hafta bir bahar havası yaşayacağız."

Yağan, yarın üç büyük şehrin hava sıcaklıklarına ilişkin de şunları söyledi:

"Yarın İstanbul'da hafif sağanak yağış göreceğiz. 12 en düşük, 18 en yüksek sıcaklık olacak. Ankara'da da yine özellikle bu gece ve sabah 09.00'a kadar bir hafif yağış göreceğiz. Ankara'da günün en düşük sıcaklığı 9, en yüksek sıcaklık 15 derece olacak. İzmir'de de yarın bir yağış geçişi mevcut. İzmir biraz daha sıcak, en düşük 13, en yüksek 21 derece olacak."

BAŞKENTİN YÜKSEK KESİMLERİNDE ZİRAİ DON UYARISI

Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Yüksel Yağan, başkentte yüksek kesimlerde, zirai faaliyetlerin sürdüğü yerlerde, bu gece sıcaklığının sıfır dereceye düşeceğini dile getirerek, "Kızılcahamam'nın, Çamlıdere'nin yükseklerinde böyle yaygın bir don hadisesi yok ama kısmen zirai faaliyetlerin olduğu yerlerde zirai don bekliyoruz. Bu nedenle zirai faaliyetlerle uğraşanların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor." uyarısında bulundu.

İSTANBUL'DA YAĞMUR TRAFİĞİ

İstanbul trafiği vatandaşlara güçlük yaratmaya devam ediyor. Sağanak yağışın ve fırtınanın yer yer etkili olduğu İstanbul'da, trafik yoğunluğu da yüzde 90'lara ulaştı.

ARAÇ AĞAÇLARIN ÜZERİNE DEVRİLDİ

İstanbul'da yaz mevsimine günler kala soğuk ve yağışlı hava yeniden etkisini göstermeye başladı. Bugün akşam saatlerinde, İstanbul Üsküdar'da şiddetli rüzgarın etkisiyle bir ağaç, seyir halindeki araçların üzerine devrildi.

Olay, İstanbul'un Üsküdar ilçesine bağlı Koşuyolu Mahallesi Tophanelioğlu Caddesi üzerinde saat 18.00 sıralarında meydana geldi.

Cadde üzerinde bulunan metrelerce yüksekteki ağaç yolda seyir halinde olan araçların üzerine devrildi. O anlar ise bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı. Devrilen ağaç nedeniyle yol kısa süreliğine kapandı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Devrilen ağacı itfaiye ekipleri ağaç motoruyla keserek araçların üzerinden kaldırdı. Devrilen ağacın kaldırılmasının ardından trafik normale döndü.

Herhangi bir yaralanma yaşanmazken araçlarda maddi hasar oluştu.

TEKİRDAĞ SELE TESLİM

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde aniden bastıran sağanak yağmur vatandaşlara zor anlar yaşattı.


Meteoroloji'den peş peşe gelen uyarıların ardından aniden bastıran yağmur Tekirdağlılara zor anlar yaşattı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yaptığı yağış uyarılarının ardından aniden bastıran yağmur, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde hayatı olumsuz etkiledi. Vatandaşlar yağmurdan dolayı ıslanmamak için koşarken, altyapı yetersizliği nedeniyle yolları dolduran yağmur suları cadde ve sokakları adeta dereye çevirdi. Dışarıya hazırlıklı çıkan vatandaşlar şemsiyesini açıp yoluna devam ederken, dışarıya hazırlıksız çıkan vatandaşlar ise sığınacak yer aradı.

Sağanak yağış sebebiyle Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi sokaklarının diğer günlere oranla daha sakin olduğu gözlendi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin