Kamu işçisinin zam oranı belli oldu. Kamu işçilerine yüzde 45 zam. En düşük kamu işçisi 15 bin TL alacak. Fazla mesai ücretleri de zamlandı

Kamu işçilerinin alacağı zam oranı belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçti ve son dakika bilgisini verdi. Erdoğan'ın açıklamasıyla birlikte kamu işçilerinin alacağı zam yüzde 45 oldu. En düşük aylık ise 15 bin liraya seviyesinde. Bu arada fazla mesai ve gece çalışma ücretleri de zam gördü.

Google Haberlere Abone ol
Kamu işçisinin zam oranı belli oldu. Kamu işçilerine yüzde 45 zam. En düşük kamu işçisi 15 bin TL alacak. Fazla mesai ücretleri de zamlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu işçisine zam oranını açıkladı. Erdoğan kamu işçisine yüzde 45 zam yapıldığını belirterek, "En düşük kamu işçisi ücretini 15 bin TL'ye çıkartıyoruz" dedi. Erdoğan, artışa gidilen diğer kalemleri de açıkladı. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

Arkadaşlarımızın yaptıkları görüşmeler üzerinde ben de vicdanımı, değerlerimi, bunları bir kenara koymadan ülkemin de menfaatlerini bir kenara koymadan, şöyle hesabi olmanın ötesinde hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bu değerlendirme neticesinde bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Çalışma hayatımızın kıymetli temsilcilerini ve bunun yanında onların uzandığı bütün aile efradı, çocukları vs. düşünerek, bugüne hazırlığımızı yaptık. Bugün kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü imza töreni vesilesiyle milletimizin huzurundayız. Bu protokoller yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024 döneminde alacağı ücretin çerçevesi. 

İşçilerimizinden 6 Şubat depremlerinde canla başla kurtarma çalışmaları yürüten madencilerimize, karayolcularımıza, demiryolcularımıza, elektrikçilerimize, doğal gazcılarımıza, ormancılarımıza, tersanecilerimize, şahsım milletim adına çok teşekkür ediyorum. Milletimiz de devletimiz de onların bu gayretini unutmayacak. 

ZAM ORANI AÇIKLANDI

Refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. Böylece en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkarıyoruz. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da sözleşme ile getiriyoruz. Ayrıca gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10'luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70'lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin ise yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Giyim ve yemek yardımını da ücret zammı oranında artıyoruz. 

TEMMUZ ZAMMI MESAJI

(Asgari ücret, memur zammı) Enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek boynumuzun borcu. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. 

Bakan Bilgin'in toplantı açılışındaki açıklamaları: 

Cumhurbaşkanımızın desteğiyle Türk demokrasisinin gelişmesi konusunda sosyal politika alanında bize verdiği tüm görevleri, asgari ücret, toplu sözleşmeler, emekli düzenlemeleri, memur maaşlarıyla ilgili ocakta yapılan enflasyon+refah payı gibi düzenlemeler demokratik sistemin temellerinin sağlamlaşması anlamında önemli adımlardan. Bugün de toplu sözleşmelerde belli aşamaya geldik. Cumhurbaşkanımıza arz ettik. 

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan'ın açıklamaları: 

700 bin kamu işçisinin toplu iş sözleşmeleri son derece olumlu bir seyir izledi. Heyetler bunca sorunlar içinde böyle kritik bir toplu sözleşme sürecini barışçıl anlayışla, sosyal diyalog mekanizmalarını kullanarak geride bıraktık. 700 bin işçi için hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

 

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ın açıklamaları:

Faydalı görüşme oluyor. 700 bine yakın işçi, 3 milyona yakın bir aile. 1.5 ay ara verdik depremden dolayı. Deprem varken sözleşme görüşmeyi uygun görmedik. Depremden sonra Bakanımızla oturduk. Sözleşme zannediliyor ki, bunu istediler gibi. 301 tane sözleşme var. Enerjide, sağlıkta, ulaşımda, madende, karayollarında, metalde, her yerde var. Burada büyük bir rakam. Biz rakamda ilk 6 ayda 15 bin lira istedik, üst kısma da yüzde 45 + 15 refah payı istedik. Belli bir noktaya geldik. Sayın Bakanımız 12'ye getirdi onu. Yukarıdaki ücretlere yüzde 30 aldık, sayın Bakanımız yüzde 40 noktasına getirdiler. Ben işçinin de memurun da emeklinin de başkanıyım. Ben işçiyim, hayata böyle başladım. Benim ailem işçiydi. Benim görevim de temsil ettiği insanların hukukunu korumak. 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin