Kahramanmaraş'taki deprem sonrası acı tablo. AFAD ölü sayısını açıkladı

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgelerden yıkım ve can kaybı haberleri gelmeye başladı. AFAD, ölü ve yaralı sayısını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Kahramanmaraş'taki deprem sonrası acı tablo. AFAD ölü sayısını açıkladı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkezi Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki depremde saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bugün saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiği hatırlatılarak depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 06.30 itibarıyla 42 artçı depremin meydana geldiği belirtildi.

Depremin Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin seviyesi 4. seviye olarak ilan edilmiş olup illerimizde ve Başkanlık AFAD merkezinde tüm afet grupları toplanmıştır.

Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen ekipleri taşımak üzere 2 adet uçak görevlendirilmiştir. Tüm İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmiştir."

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da ilk belirlemelere göre 15 kişi yaşamını yitirdi, 30 kişi yaralandı. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan depremde 16 binanın yıkıldığını belirterek, "Şu an 15 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı" dedi.

MALATYA'DA 23 KİŞİ ÖLDÜ

Deprem, Malatya'da da yıkıma ve can kayıplarına neden oldu. Malatya Valisi Hulusi Şahin, depremde 140 binanın yıkıldığını, 23 kişinin yaşamını yitirdiğini, 420 kişinin de yaralandığını belirtti. 

OSMANİYE'DE ÖLÜ SAYISI 5

Osmaniye'de ise 34 binanın yıkıldığı bildirildi. Bu binalardan 2'sinin kent merkezinde bulunan 2 bloklu Metin Tamer Sitesi'ndeki 10'ar katlı olduğu belirtildi. İlk belirlemelere göre kent genelinde 5 kişinin yaşamını yitirdiği, enkazda arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

DİYARBAKIR'DA 9 BİNA ÇÖKTÜ, 6 ÖLÜ VAR

Diyarbakır'da ise 9 bina çöktü. Ekipler arama kurtarma çalışmalarını sürdürürken, şu ana kadar 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 75 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

Adana'da ise biri 17 katlı olmak üzere 3 binanın yıkıldığını, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. 

32 ARTÇI OLDU

Kahramanmaraş'ta saat 04.17'de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından saat 07.15'e kadar, en büyüğü 6.6 olmak üzere 32 artçı depremin olduğu bildirildi. (DHA)

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin