Kadına şiddet, "Sanmıştım ki..." oyunuyla sahnede

Anadolu'nun sessiz dili dokuma ile kadın hikayelerinin anlatıldığı "Sanmıştım ki..." oyunu seyirciyle buluştu. Gazetelerde 3. sayfalarda görmeye alışık olduğumuz kadına şiddet ve kadın cinayetlerine değinen oyun büyük beğeni topladı.

Google Haberlere Abone ol
Kadına şiddet, "Sanmıştım ki..." oyunuyla sahnede

‘Sanmıştım ki…’ ekibi susmak zorunda kalanları tiyatro, dans ve dokuma sanatlarını birleştirerek bedenleriyle anlatmak istediler.

"Çoğu zaman 3. sayfa haberlerinde karşımıza çıkan ve görmezden geldiğimiz, unuttuğumuz, unutturulduğumuz, kadınlarımızın sesi ne kadar çok duyulursa, o kadar çok güvende olacağımızı düşünüyoruz" diyen tiyatro ekibi, "Sezon sonunda, sesimizin daha çok duyulması için dünyaca ünlü dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu ile birlikte, şiddet maduru kadınların yararına bir dokuma sergisi planlamaktayız" açıklamasında bulundu.

Atölye Pasaport Kimdir?

Atölye Pasaport, 8 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü’nde, 2 kız kardeş, mimar ve oyuncu Ayça Bildik ve Özge Bildik tarafından kuruldu. Atölye Pasaport mottosu olan ‘Keşfet, Eğlen, Üret!’ve ‘Sınırların Ötesinde Hayat Var!’ ile sanatın her dalına dokunmaya çalışıyor. Bir çok sanat dalında atölyeler, seminerler, söyleşiler düzenleyerek alanında uzman isimleri aynı çatı altında topluyor. Böylece, atölyemiz hem kadın girişimciler için hemde farklı sanat dallarının bir araya gelmesi için keyifli bir alan sağlıyor.

İşte bu yüzden, Atölye Pasaport ilk oyunu olan Arda Alpkıray’ın yazıp yönettiği, dokuma, tiyatro ve dans olmak üzere toplam üç sanat dalını bir araya getiren ‘Sanmıştım ki…’yi 24 Kasım 2019 tarihinde seyircisiyle buluşturdu.

"Sanmıştım ki..." künyesi

Yapım: Atölye Pasaport

Yazan: Arda Alpkıray

Yöneten ve Koreografi: Arda Alpkıray

Yapım Koordinasyon : Yeliz Egemen

Dokuma ve Kostüm Danısmanı: Fırat Neziroğlu

Işık Tasarımı: Abdurrahman Sakman

Afiş Tasarımı: Alp Bozcuk

Asistanlar: Abdurrahman Sakman, Nadire Eda Kavak, Onur Can Kaplan

Fotoğraf ve Teaser: Engin Örsel

Oyuncular: Ayça Bildik, Kürşat Demir, Sonya Dicle Çetin, Yeşim Egemen Özaydın

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin