İzmir'deki Taliban karşıtı eylem HÜDA PAR’ı kızdırdı

İzmir’de kadınlar, Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından Afganistanlı kadınlar için basın açıklaması düzenledi. Taliban’ı protesto eden grup, giydikleri temsili bir "çarşaf"ı çıkarıp, attı. İşte bu görüntüler HÜDA PAR’ı kızdırdı. HÜDA PAR Kadın Kolları Başkanı Sema Yarar, yaptığı yazılı açıklamayla İzmir'deki eyleme tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol
İzmir'deki Taliban karşıtı eylem HÜDA PAR’ı kızdırdı

Kontrolü ele geçirdiği Afganistan’da kadınlara toplum içinde burka ve çarşaf giyme şartı getiren Taliban'ı İzmir'de bir grup kadın protesto etti.

Taliban'ı protesto eden kadınlar, giydikleri temsili bir çarşafı çıkarıp yere attı. Kadınlar daha sonra basın açıklaması yaptı.

İzmir’de kadınların yaptığı eyleme HÜDA PAR’dan tepki geldi.

HÜDA PAR Kadın Kolları Başkanı Sema Yarar, yaptığı yazılı açıklamayla İzmir'deki eyleme tepki gösterdi.

"İzmir’de kendini bilmez bir güruh, Taliban'ı bahane ederek İslam’ın emri ve şiarı olan tesettüre saldırmıştır" diyen Yarar, bu saldırının yüce İslam dininin örtünme emrine yapılan bir saldırı olduğunu vurguladı.

Eylemi HDP’li kadınların yaptığını öne süren Yarar, "Yunanın, İngilizin, Fransızın ülkeyi işgal ederken zorla çıkarmak isteyip de çıkaramadığı çarşafı, bu hadsiz güruh bütün Türkiye’nin gözlerinin içine baka baka sokak ortasına atmıştır" dedi.

Türkiye'nin işgalden kurtarılmasında en büyük emeği sarf eden kadınların çarşaflı olduğunu hatırlatan Yarar, "Bu hadsizliği yapan kadınlar ile onların arkasındaki siyasi partilerin Afganistan kadınları gibi bir dertleri yoktur. Aslında kadın hakları diye de bir dertleri yoktur. İslam’a olan kin ve nefretlerini kusan bu çevreler, bu günlere çarşaflı nineleri sayesinde geldiklerini unutmuşlardır. Kamuoyu vicdanını derinden yaralayan bu olayı şiddetle kınıyoruz.  Toplumun neredeyse tamamının inanç, kültür ve değerlerini tahkir ederek halkın arasına kin ve düşmanlık tohumları ekme amacıyla dini değerlerimize yapılan bu çirkin saldırının failleri hakkında gerekli yasal işlemler ivedi bir şekilde yapılmalı ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdırlar" ifadelerini kullandı.

İzmir'deki eylem

İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü, Karşıyaka İskele karşısında Afganistanlı kadınlarla dayanışma eylemi yaptı. "Afganistanlı kadınlar yalnız değildir" pankartının açıldığı eylemde, Afgan kadınları temsilen bazı kadınlar kara çarşaf giyindi.

 "Taliban elini kadınlardan çek", "Afganistanlı kadınlar yalnız değildir" sloganlarının atıldığı eylemde okunan basın açıklamasında, "Şu anda tüm dünya Taliban'ın Afganistan'daki gücü ele almasını ve bu durumun ardından Afganların ülkelerinden gitmeye çalıştıkları görüntüleri izliyor ancak durum kadınlar için çok daha korkunç bir seviyede. Bunun en büyük nedeni de Taliban'ın yıllardır kadınlar üzerinde uyguladığı çağ dışı yaptırımlar" denildi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin