İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu'ndan kritik açıklamalar: Pozisyonum partime yük olmaya başlamıştı. Benim için erdemli ve zorunluluk haline gelen bir istifa

İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Ağıralioğlu'ndan kritik açıklamalar geldi. Ağıralioğlu, "Pozisyonum partime yük olmaya başlamıştı. Benim için erdemli ve zorunluluk haline gelen bir istifa" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu'ndan kritik açıklamalar: Pozisyonum partime yük olmaya başlamıştı. Benim için erdemli ve zorunluluk haline gelen bir istifa

İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Ağıralioğlu'ndan kritik açıklamalar geldi. Ağıralioğlu, " Kuralsız, ahlaksız, ilkesiz kazanmaktansa, doğruluktan kaybetmeyi seçtim. İYİ Parti'yle siyasi birlikteliğimi nihayete erdiriyorum. Siyasete devam edeceğim" dedi.

Ağıralioğlu'nun açıklamalarından satır başları: 

"Pozisyonum partime yük olmaya başlamıştı. Benim için erdemli ve zorunluluk haline gelen bir istifa arkasında böyle bir duyguyu barındırıyor.

Partimin grup kararı alarak cumhurbaşkanlığı ortak adaylığı iradesine imza atmadım. Akabinde itirazlarıma, bu süreç içerisinde partimin rencide edilmesine, partinin bir oldu bittiyle karşı karşıya bırakılıp bütün emeklerinin üç beş günlük süreçte heba edilmesine itiraz ettim.

Bu süreç içerisinde yaşanan detaylar üzerinden bu dayatmayı kabul edilemez bulduğumu ifade ettim. Sonrasında da milletvekilliği adaylığına başvurmadım. Benim için erdemli olan buydu."

"Üç dört sefer görev değişikliği ile karşı karşıya kaldım, bazılarını basından öğrendim. 

Basından öğrenmenin şöyle bir tarafı oluyor, kendinizi çok değersiz hissediyorsunuz. Yol arkadaşınız olan insanlarla çok rahat konuşacağınız şeylerdir bunlar. Benim başıma gelenler gibi kendilerini rahatsız hissetmesin arkadaşlarım dedim. Genel Başkan'dan randevu istedim, "5-10 dakikanızı ayırabilirseniz bir şey arz etmek istiyorum" dedim, detay vermedim. Böyle bir hassasiyet taşıyordum.

Olan biten her iyilik, olamayan her noksanlık da şahsıma aittir. Burada hususiyetle belirtmeyi vazifem biliyorum. İYİ Parti hakarete uğramış iftiraya uğramış insanların partisidir. Bir partiden ayrılınca ne tarz ifadelerle itiraflarla karşılaşınırı, bizzat genel başkanımdan neferlerine kadar her kesimin canından aziz bildiği, hanesinde evinde, ya sokakta çarşıda hayatının geçmişinden bu güne getirdiği itibar olan her şubesinde hissetmiş insanların partisidir. Genel Başkan dahil büttün partimiz ithamın her türlüsüyle karşılaştı. 

Bu şöyle bir ahlak yüklüyor omuzlara. Kendisi ayrılma iradesini gösterdiği andan itibaren iftiraya maruz kalanlar kendisiyle ayrılma iradesi gösteren arkadaşlarına iftira atmamalıdırlar. Bu onların namus borcudur."

"Ben kem söz etmem, hukuk var. Beraber mücadele ettik. Bu mücadele içerisinde Parti rahatsızlığından ziyade partinin içine düşürüldüğü durumdan, partinin seçeneksizliğinden, buna mecbur bırakan alternatifsizlikten müzdaribim. Türk milleti kırk katır kırk satır arasına sıkıştırılamayacak kadar mühim meseleleri olan bir millettir. Bu meseleler siyasi münakaşalar arasında kim kazanacak şehvetine de kurban verilemeyecek meselelerdir."

"Bana başka partilerden ne teklif oldu ne de bir istişare. Seçim sonuçlarından sonra yeni zeminler, yeni yolları daha sağlıklı düşünürüz."

"Bu süreç içerisinde özellikle itham gösterilmesini istediğim husus var; 'Ağıralioğlu Kılıçdaroğlu alevi olduğu için, HDP'ye de Kürtlere karşı olduğu için de karşı çıktı' diyorlar. Kim diyorsa ki bunları namussuz alçaktır. Yavuz Ağıralioğlu; Kürtlere, vatanına milletine bağlı olan Alevilere kurban olsun. Benim siyasi varlığımın merkezinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ebedi varlığı, güçlü kalkınmış bir ülke, dünyanın rekabet edilemez kapasitesini eğitim marifetiyle birleştirmiş engellenemez bir kudretin ülkesi vardır. Bu hassasiyetimde devam edeceğim. Milletimin menfaatine sırtımı dönmeyeceğim. Hakkı hakkıma karışmış, benden yana hakkı olduğunu düşünen herkese hakkım helaldir."

"İYİ Parti ailesine, bana gösterdikleri ilgiyle sonsuz teşekkür ediyorum. Siyaset böyle sıkıştığı zamanlarda yol ayrımına getiren şey söylediğimiz yol ayrımıdır. İlkelerimi çiğnerken millete sevgili olabilseydim yine bir ilkesizlik yapabilirdim. Sözüyle iradesini, iradesiyle birleştirmiş bir millet evladı. Partimden hüzünle, üzüntüyle ayrılıyorum. Devlet başkanlığı hedefini bir şantaj haline getiren bir takım maddeleri Türk milletine dayatan münasebetsizliğin önüne geçmeliyiz. Biz şimdi bakmak olduğumuz şey şudur; Seçimin sonunda neyi destekleyecek, kime umut bağlayacak. Bütün bunları görebileceğimiz seçim sonucu bizim bundan sonraki mücadele alanımızı belirleyecektir."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin