İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'ndan zehir zemberek açıklama

İYİ Parti'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkan ve bunu da yüksek sesle dile getiren son olarak da İYİ Parti'nin Kılıçdaroğlu için aldığı adaylık kararına imza atmayan Yavuz Ağıralioğlu'ndan son dakika açıklaması geldi. "Kurduğumuz masada bizi pusu kuruldu" diyen Ağıralioğlu, "Terörün olduğu yerde kalmayız. 50+1 için her yol mübah değil" açıklamasında bulundu. Ağıralioğlu, "Kemal Bey'in adaylığını dayatmasına, mutabakatın ihlal edilmesine itiraz ediyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'ndan zehir zemberek açıklama

Millet İtitfakı içindeki İYİ Parti'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi konusunda kriz çıkmıştı.

Bazı İYİ Partililer CHP liderinin aday olmasına karşı tepkilerini dile getirmişlerdi. Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda itifak içinde de sorun yaşanmış ve hatta Meral Akşener masayı terk etmiş sonra geri dönmüştü.

Yaşanan kriz sonrasında son olarak Millet İtitfakı anlaştı ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını ilan etti.

İYİ Parti TBMM Grubu da dün Kılıçdaroğlu'nu aday göstermek için karar aldı. İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu "İYİ Parti Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda grup kararı almıştır ve bu sürecin gereğini yapacaktır." dedi. Ancak toplantıya Ankara Milletvekili Koray Aydın ile İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu grup kararı olmasına rağmen katılmadı.

 

Sosyal medyadan duyurdu

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkan ve son olarak grup kararı olmasına ragmen Kılıçdaroğlu kararına imza atmayan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, sosyal medyadan "Siyasi gündemle alakalı bugün saat 16.00'da TBMM'de basın toplantısı düzenleyeceğim. Türk Milleti'ne saygılarımla..." duyurusunda bulundu.

Ve beklenen açıklama geldi

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun yaptığı açıklamalar şöyle:

Vicdan sıkışmıştır. Tarih sıkışmıştır. Tercih sıkışmıştır. Devletin şerefli makamlarını bölücülerin pazarlığı haline getirdiler. Kurucusu  olduğumuz masada bize pusu kurulmasından rahatsızız. Kemal  Kılıçdaroğlu'nun adaylığından rahatsız değiliz. Ama dayatılan adaya karşıyız.

Bu yarışı bunca yanlışın içerisinde 60-40, 70-30 bitirebilecek bir mutabakat aramalıyız. 50'yi 1 geçmek duygusu muhalefeti kirletecek dedik. Dediğimizi bulduk. Seçmen 30 milyona 30 milyon gelse 1 oyla iktidar belirlenecek olsa dedik, o oy çocuklarımızın katilini methediyorsa dedik, o oyla kazanmaktansa kaybetmeyi şerefi bilenlerin partisidir İyi Parti.

Her yolu mübah görüyor diyen muhalefetin...

Kemal Bey dahil tüm adaylara ilk ikazımız, 50'yi 1 geçmek değil; tüm yolları mubah saymak değil. Hükümeti tenkil ederken, iktidarda kalmak için her yolu mubah görüyor diyen muhalefetin, iktidar olması için bakanlık dağıtmasını ahlaklı bulmuyoruz dedik.

Önce kaybederiz korkusuna itiraz ettik. Sonra kaybederiz korkusuna rağmen adaylık iradesinin bu şekilde dayatılmasına karşı çıktık. Buna ilaveten belediye başkanlarının adaylığının baskılanmasına karşı çıktık. Seçmene haksızlık olduğunu söyledik.

Pusu kurulmuş bir partiyiz

Umut olarak kurulmuş masanın başka bir gündemle iktidar heveslerinin aparatı olarak dönüştürülmesine karşı çıktık. Biz umut olarak kurulmuş bu masada, ümitlerine pusu kurulmuş bir partiyiz.

Biz kimsenin mezhebine inancına hürmetsizlik edecek kadar kalbi kararmış değiliz. Ama süreci doğru yönetemediğimiz için İyi Parti'nin 5 yıllık emeklerinin iktidar olma heveslerine itiraz ettik. 

İktidar 10 yılda milleti görmez oldu, siz daha gelmeden kör ve sağır oldunuz. Memleket mücadelesinde yüzde 75-80'lerin konuşulması gerekirken iktidarı matematiğe çevirdiniz. İktidarın yüzde 50'sinden 15-20 alamayan muhalefet, cumhurbaşkanlığı makamını bölücülüğün pazarlık masasına gelmesine sebep olacak şekilde yönetti.

Siyaset, yönetici kadronun eliyle ilkesizleşir. Siz dün iktidar yaptı diye kızdıklarınıza, kendiniz de alet olup benzerseniz, o zaman iktidara gelmenizin ne anlamı var. Siyaseti bu popülizmle yapacaksanız mücadele etmenin ne önemi var. Ben bugün bu itirazları yapıyorum, sebebi şudur: 5 yıl sonra milletim bizi bağışla biz kandık dememek için söylüyorum.

Bizi tedirgin ediyorsunuz 

Meral Akşener itiraz ediyor diye kaybetme endişesi duyuyor ve buna saygı duyulması gerekiyorken, bu kaybetme endişesine küfrediyorsanız, kaybeder miyiz korkusu duyanlara 3 gün boyunca 30 yıllık küfrediyorsanız, siz iktidara gelince, güç elinize geçince, ne yapacağı kestirilemez bir iradeyi temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla bizi tedirgin ediyorsunuz. 

CHP'nin yaşadığı bu kazanabiliriz duygusunun en büyük mimarı olan bir partiye 3 günde 25 yıllık küfür edildi. Siz elinize güç geçince bize ne yapacağınızı göstermiş insanlarız. Siz bize ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz andan itibaren bize parmak sallarken tahammül eşiklerinin olmadığını gösteren insanlarsınız. 

Trolleriniz 3 gün boyunca küfür etti

Kendi trollerinize bakın, bize 3 gün boyunca yaptıkları küfürlere bakın. 5 yıl sonra yanıldım demektense şimdi gördüm demek daha iyidir. O yüzden bu sürecin içerisinde mekanizma olarak çalıştırılan hiçbir şey doğru olmadı. 

Güçlendirilmiş Kemal Kılıçdaroğlu modeli memlekete umut olarak sunuldu. İyi Parti tahammül eden, susan taraf oldu. Bugün de aynı şeyi yapıyor. 

Bu pişmemiş aşı millete yedirmeye heves etmek milletin karnını ağrıtmaktır. 

Bu ilkesizliğe göz yumamayız

HDP aday çıkarmama kararı almış, HDP'nin içinde olduğu bir denklemde, biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız, pazarlık vesilesi yapmayız dedik. Yavuz Ağıralioğlu için şartlar hiçbir zaman değişmez. Bu ilkesizliğe göz yumamayız. 

Devlete katil derken gösterdiğiniz cüretkarlığı, bir kere PKK'ya katil derken gösteremediniz. PKK'ya katil diyemeyenlerin, övenlerin oyuyla pazarlık ettiği masadan şantaj dilini kapatmak zorundayız.

Siz problemli insanlarsınız 

HDP'nin bu iklimde, bizim oyumuza talip oluyorsunuz da bizimle neden muhatap olmuyorsunuz beyanatlarıyla toparlanacak süreç değildir bu. Evet bütün oyunuza talibiz, sizi de muhatap almıyoruz. Sebebi şu, siz devletinize, devletinizin varlığına, milletinizin beraberliğine, bu topraklardaki kadim beraberliğimize pusu kuran her alçak organizasyonun öyle ya da böyle iliştiği, Türk devletinin her aleyhine tertibin içerisinde parmak izleriyle göründüğünüz insanlarsınız, siz problemli insanlarsınız. 

Soykırım ayinleri tertiplerler, içinde siz; Türkiye'nin ordusuna katil diyenlersiniz, PKK'yı lanetleyemeyenlersiniz. Memleket meselelerini şantaja dönüştürmenize asla razı olmayacağız.  

Kemal Bey'in adaylığını dayatmasına itiraz ediyorum

Ben terörün gölgesinin düştüğü yerde devletin makamlarının örselenmesine razı değilim.  

Kemal Bey'in adaylığını dayatmasına, mutabakatın ihlal edilmesine itiraz ediyorum. 

Adaylık sürecindeki tüm bu usulsüzlükleri reddediyorum. Adaylık sürecinin içerisinde cumhurbaşkanlığı makamının HDP gölgesinde kalmasını makbul bulmuyorum. Çerçevesi bu olan bir itirazla, bu sürecin içerisinde bulunuyorum. Bu süreç nereye kadar giderse orada milletime verdiğim sözle, milletim için adanmış olduğum bu hayatın kalbiyle iradesiyle yürümeye devam edeceğim

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin