İşte TÜSİAD'ın asgari ücret beklentisi. Milyonların gözü 2023 asgari ücret miktarında...

Milyonların gözü kulağı 2023 yılı asgari ücret rakamında. Asgari ücret için artık kritik sürece girildi. Perşembe günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor. Komisyon toplantısı öncesi patronlar katından asgari ücret için açıklama geldi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 2023 asgari ücret beklentisine ilişkin konuştu.

Google Haberlere Abone ol
İşte TÜSİAD'ın asgari ücret beklentisi. Milyonların gözü 2023 asgari ücret miktarında...

2023 yılı asgari ücret miktarının ne kadar olacağına ilişkin tartışmalar sürerken patronlar kulübü TÜSİAD'dan açıklama geldi. Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Orhan Turan, "Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum. Bu, 50 yıl önce Uzak Doğu’nun stratejisiydi. Rekabetçi kur ucuz, iş gücüyle ihracatı büyütmek. Bunları yaptığınızda 5-6 ay nefes alıyorsunuz ama sürdürülebilir hale getiremiyorsunuz" ifadelerini kullandı.

İşte TÜSİAD'ın asgari ücret beklentisi. Milyonların gözü 2023 asgari ücret miktarında...

"İHRACATTAKİ YAVAŞLAMAYI GÖRDÜK"

İhracatın dolar/euro paritesinden olumsuz etkilendiğini belirten Turan, eylülden itibaren ihracattaki yavaşlamayı net bir şekilde gördüklerini ifade etti.

"ŞİRKETLER İÇİN KREDİ LİMİTLERİNİN ARTMASI GEREK"

Turan, işletme sermayesi ve şirketlerin krediye erişimi hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

"2022'de şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı. Geçen yıl 100 bin dolar işletme sermayesi olan bir şirketin 200, hatta 400 bin dolara ihtiyacı var. Reel sektörün finansmana erişimi rahat olmalı. Son dönemde finansmana erişim ihracatçı firmalar dışında çok kolay değil. Ticari kredilere erişimin rahat olduğunu keşke söyleyebilseydik. Yatırım kredilerine ulaşmak, uzun vadeli kredi almak kolay değil. Şirketler için kredi limitlerinin artması gerek."

ASGARİ ÜCRET MESAJI

Yeni asgari ücret ile ilgili de konuşan Turan, "Enflasyonun üzerinde, refah payı olan bir asgari ücret artışı olabilir. İşveren çalışanını enflasyona karşı korumak zorunda" ifadelerini kullandı.

2022 yılı Ekim ayında TÜFE yüzde 3,54 oranında arttı. Ekim ayındaki artışla birlikte yıllık enflasyon yüzde 85,51 düzeyinde gerçekleşti.

Çalışanı enflasyona ezdirmemek için 85,51 oranında zam yapılması gerekiyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin