İşte, Meclis'in gazeteci vekil adayları!

Milletvekilliği seçimleri için CHP'den 20, HDP'den sekiz, AKP'den 18 ve MHP'den sekiz gazeteci - yazar aday gösterildi.

İşte, Meclis'in gazeteci vekil adayları!

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 2015 Genel Seçimleri için aday listelerini açıkladı.



Bianet'in haberine göre; HDP’de sekiz, CHP’den ise 20, MHP'den sekiz ve AKP'den 18 gazeteci ve yazar aday gösterildi. 



HDP'den sekiz gazeteci ve yazar aday



Sırrı Süreyya Önder, Ankara 1. bölge, 1. sıra



Aydın Çubukçu, Ankara 2. bölge, 3. sıra



Filiz Koçali, Aydın, 1. sıra 



Ertuğrul Kürkçü, İzmir 1. bölge, 1. sıra



Mustafa Yalçıner, İzmir 1. bölge, 4. sıra



Mithat Sancar, Mardin, 1. sıra



Makbule Efe Baysal, Samsun, 2. sıra



Yurdusev Özsekmenler, Van, 3. sıra



HDP'de liste dışı kalanlar



HDP’den aday adayı olan bianet yazarı Şeyhmus Diken ile gazeteci ve yazar Hasan Sancar serbest gazetecilik yapan Yüksekovalı Cevat Öner, 20 yıl sürgünde kaldıktan sonra geçen yılın sonunda Türkiye'ye dönen Kürt gazeteci ve yazar Günay Aslan, Anadolu Ajansı İstanbul eski Bölge Müdürlerinden Bayram Yaşlı, gazeteci yazar Faik Bulut, 1994'te öldürülen, DGM'de yargılanan DEP'li vekillerin avukatı Medet Serhat'ın gazeteci oğlu Rumet Serhat liste dışı kaldı.



CHP'den 20 gazeteci ve yazar aday



CHP’nin gazeteci adayları ve hangi ilden kaçıncı sırada gösterildiklerine ilişkin bilgiler şöyle:



Fatma Ulubey, Adıyaman, 3. sıra



Tayfun Talipoğlu, Aydın, 5. sıra



Mustafa Yavuz, Elazığ, 3. sıra



Orhan Bozkurt, Erzurum, 3. sıra



Utku Çakırözer, Eskişehir, 2. sıra



Barış Yarkadaş, İstanbul 1. bölge, 4. sıra



Can Ataklı, İstanbul 1. bölge, 19. sıra



Necdet Saraç, İstanbul 1. bölge, 20. sıra



Enis Berberoğlu, İstanbul 2. bölge, 7. sıra



Melda Onur, İstanbul 2. bölge, 13. sıra



Çiğdem Anad, İstanbul 2. bölge, 14. sıra



Eren Erdem, İstanbul 3. bölge, 6. sıra



Tuncay Özkan, İzmir 1. bölge, 3. sıra



Mustafa Balbay, İzmir 2. bölge, 4. sıra



Atilla Sertel, İzmir 2. bölge, 6. sıra



Nurgül Uçar Aktuğ, İzmir 2. bölge, 13. sıra



Mustafa Akay, Karabük, 2. sıra



Aysel Sadak İltaş, Kars, 3. sıra



Şaban Sevinç, Samsun, 5. sıra



Muzaffer Yiğitbaşı, Urfa, 8. sıra 



CHP'de liste dışı kalanlar



CHP’den de aday adayı olan Kent Yaşam Gazetesi sahibi Umut Veli Develi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in danışmanı Sıtkı Dinç Çoban, Tuncay Mollaveisoğlu, Ali Öztunç, Ömer Yurtseven, Safile Usun, Nurullah Çavuşoğlu ve Ahmet Oruçoğlu aday gösterilmedi.



AKP’den 18 gazeteci ve yazar aday



Aydın Ünal, Ankara 2. bölge, 5. sıra



Nuri Elibol, Ankara 2. bölge, 10. sıra



Mustafa Canbey, Balıkesir, 8. sıra



Nihat Nasır, Bursa, 12. sıra



Şamil Tayyar, Antep, 3. sıra



İsmet Uçma, İstanbul 1. bölge, 7. sıra



Hüseyin Yayman, İstanbul 1. bölge, 14. sıra



Markar Eseyan, İstanbul 2. bölge, 12. sıra



Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul 2. bölge, 16. sıra



Hüseyin Hüsnü Kılıç, İstanbul 2. bölge, 17. sıra



Tülay Kaynarca, İstanbul 3. bölge, 6. sırada



Mehmet Metiner, İstanbul 3. bölge, 12. sıra



Mahmut Övür, İstanbul 3. bölge, 14. sıra



Resul Kurt, İstanbul 3. bölge, 19. sıra



Hatice Kübra Öztürk, İstanbul 3. bölge, 25. sıra



Hüseyin Kocabıyık, İzmir 1. bölge, 4. sıra



Yahya Coşkun, Kocaeli, 11. sıra



Muhsin Kızılkaya, Mersin, 3. sıra



AKP'de liste dışı kalanlar



Gazeteci Nuray Başaran,  Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Kemal Öztürk, Türkiye gazetesi yazarı Rahim Er, gazeteci Halime Kökçe, Eski TGRT Genel Müdürü Yavuz Özgün,  gazeteci Özgür Ulupınar, Bilal Çetin, Basın İlan Kurumu eski Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar, Tutku Radyo Haber Müdürü Salih Geçken, gazeteci Cennet Cankılıç, Anadolu Ajansı Türkiye Teşkilatları Sorumlusu Şaban Işık, Yeditepe İstanbul Gazetesi İmtiyaz Sahibi Saki Akyüz liste dışı kaldı.



MHP’den sekiz gazeteci ve yazar adayı



Gül Gülser Kılıçarslan, Ankara 2. bölge, 6. sıra



Metin Özkan, Antalya, 9. sıra



Mezine Sırakaya, Antep, 11. sıra



Baybora Cihan Kahveci, İstanbul 1. bölge, 8. sıra



Mehmet Müftüoğlu, İstanbul 3. bölge, 6. sıra



Hacı Mustafa Tombuloğlu, Maraş, 3. sıra



Cemal Enginyurt, Ordu, 1. sıra



İsa Yaşar Tezel, Iğdır, 1. sıra



MHP'den liste dışı kalan



MHP’den aday adayı olan gazeteci Fatih Ferhat Sürmeli ise aday gösterilmedi. 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin