İstanbullular dikkat. İstanbul Valiliği ve AKOM peş peşe uyardı. 100 kilo üzeri yağış bekleniyor: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın

Meteoroloji’nin ardından İstanbul Valiliği ve AKOM’dan da yeni uyarılar geldi. AKOM, özellikle Anadolu Yakası'nra saat 18.00'den itibaren 'aşırı değer' olarak kabul edilen saatte 100 kilogram ve üzeri yağış alması bekleniyor. İstanbul Valiliği, 'sarı' koduyla kuvvetli yağış uyarısında bulunup tedbir alınmasını istedi. AKOM sürücülere "Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın" uyarısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
İstanbullular dikkat. İstanbul Valiliği ve AKOM peş peşe uyardı. 100 kilo üzeri yağış bekleniyor: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sarı kodlu uyarıda bulunduğu İstanbul için Valilik ve AKOM'dan da uyarı geldi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan uyarıda, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün değerlendirmelerine göre; Yağışların yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren Pazar akşam saatlerine kadar İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusunda yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75) olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

AKOM SAAT BELİRTİP UYARDI: MECBUR KALMADIKÇA TRAFİĞE ÇIKMAYIN

AKOM'dan yapılan açıklamada, İstanbul'da perşembe gününden itibaren etkili olan yağışın bugün de devam edeceği belirtildi. Sabah saatlerinden itibaren Avrupa yakası ve boğaz çevresinde kısa aralıklarla etkili olan sağanağın, akşam saatlerinde Anadolu yakası ve boğaz çevresinde etkisini artıracağı kaydedildi. AKOM'un meteorolojik değerlendirmesine göre, özellikle Anadolu yakasının saat 18.00'den itibaren aşırı değer olarak kabul edilen saatte 100 kilogram ve üzeri yağış alması beklendiği vurgulandı. 

DİKKATLİ OLUNMALI

AKOM'dan yapılan açıklamada, aşırı yağışa bağlı olarak sel, dere taşkını, su baskını, heyelan, istinat duvarı çökmesi, göllenme, mahsur kalma, ulaşımda aksamalar gibi bazı olumsuzluklara karşı önlemler alınırken, İstanbulluların da mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları, olumsuzluklara karşı tedbirli olması istendi. 

 


 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin