İstanbul'da korkutan görüntüler. İstanbul'da balık tutanlar, balık yiyenler dikkat. Toplu balık ölümleri yaşanıyor. Haliç'e ulaşan Alibeyköy Deresi'nde mide bulandıran görüntüler

Haliç'e ulaşan Alibeyköy Deresi'nde toplu balık ölümleri korkutan görüntülere neden oldu. Balıkların yanı sıra deredeki diğer canlıların da öldüğü belirtilirken Haliç'ten ve Boğaz'dan balık tutanların dikkatli olması gerektiği ifade edildi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ekiplerinin sudan aldığı numunelerin incelemesi sürüyor.

Google Haberlere Abone ol
İstanbul'da korkutan görüntüler. İstanbul'da balık tutanlar, balık yiyenler dikkat. Toplu balık ölümleri yaşanıyor. Haliç'e ulaşan Alibeyköy Deresi'nde mide bulandıran görüntüler

Eyüpsultan'dan geçerek Haliç'e akan Alibeyköy Deresi'nde son günlerde görülen balık ve diğer canlı ölümleri çevre sakinleri arasında endişe yarattı. Çevredekilerin şikayeti üzerine derede inceleme başlatıldı.

İSKİ ekipleri dereden numuneler aldı. Suyun PH değeri ölçülürken, dereden alınan numuneler laboratuvara götürüldü.

Balık ölümlerine neyin yol açtığı numunelerin incelenmesi sonrasında ortaya çıkacak.

Alibeyköy Deresi'nde daha önce benzer ölüm olayına rastlamadıklarını belirten Necati Memiş, "Dün sabah spor yaparken balıkların öldüğünü gördüm. Binlerce ölü balık gördüm, fotoğraflarını çektim ve yetkililere attım. Buraya çözüm bulunması için yardımcı olun. Balıklar yıllardır canlıydı, ne oldu şimdi? Onlar da bir can taşıyor. Fabrika atığı olabilir diye çok üzüldüm" dedi.

Derenin temizlenmediğini ifade eden Adem Kaya, "Eskisi gibi dere ıslah çalışması yapılmıyor. Doğma büyüme buralıyım, evim karşıda. Eskiden dere sık sık temizlenirdi. Ne yapabiliriz? Buradan balık yenmez artık" diye konuştu.

Hanife Yılmaz ise "Bir ilaç dökülmüş buraya. Balıklar dün yüzüyordu, buraya ilaç mı attılar? Yazık günah" dedi.

Balık tutanların ise dikkatli olması gerektiği belirtildi.

İSKİ'DEN AÇIKLAMA

İSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğü; Alibeyköy Deresi'ndeki kirlilikle alakalı açıklama yaptı.

'PERİYODİK TEMİZLİKLERE DEVAM EDİYOR'

İSKİ'nin İstanbul'daki tüm derelerde olduğu gibi Alibeyköy Deresi'nde de periyodik temizliklerine devam ettiğinin belirtildiği açıklama şöyle:

Bugün bazı basın yayın organlarında Alibeyköy Deresi'nde yaşanan balık ölümlerine dair haberler yer almış, bu haberlerde deredeki balık ölümlerinin dere temizliğinin yapılmaması kaynaklı olduğu iddialarına da yer verilmiştir. İdaremiz, İstanbul'daki tüm derelerde olduğu gibi Alibeyköy Deresi'nde de periyodik temizliklerine devam etmektedir. 2022 yılı içerisinde derenin 4 farklı noktasında temizlik çalışması gerçekleştirilmiştir.

'SON TEMİZLİK 3 AĞUSTOS'TA TAMAMLANDI'

Son çalışma ise 3 Ağustos tarihinde tamamlanmıştır. Öte yandan periyodik kontroller de devam etmekte olup ihtiyaç halinde yeni temizlik çalışmaları yapılacaktadır. Ayrıca dereden alınan numunelerin incelenmesi neticesinde suda herhangi bir endüstriyel kirliliğe rastlanmamış sudaki çözünmüş oksijen seviyesinin de Yer Üstü Su Kalitesi Yönetmeliği limitlerine uygun olduğu gözlenmiştir. Saygıdeğer İstanbullulara önemle duyurulur.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin