İstanbul'a beklenen lapa lapa kar yağışı geliyor ama fırtınaya dikkat! Hafta sonu Sibirya soğukları ve fırtına geliyor! AKOM ve Vali Ali Yerlikaya'dan peş peşe uyarılar: Kuvvetli rüzgar ve don bekleniyor

İstanbul'da kar soğukları ve kar yağışı etkisini gösterse de asıl beklenen yağış hafta sonu geliyor. İstanbul lapa lapa kar yağışına doyacak. Ama dikkat! Yağış kar fırtınası şeklinde olacak. AKOM ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan peş peşe uyarılar geldi. Karla karışık yağmurun fırtına şeklinde yağması beklenirken sıcaklıklar sıfırın altına düşecek. Kuvvetli rüzgar ve don bekleniyor. THY İstanbul uçuşlarında iptaller yaşanabileceğini açıkladı. İSKİ ve BEDAŞ'tan da uyarılar geldi.

Google Haberlere Abone ol
İstanbul'a beklenen lapa lapa kar yağışı geliyor ama fırtınaya dikkat! Hafta sonu Sibirya soğukları ve fırtına geliyor! AKOM ve Vali Ali Yerlikaya'dan peş peşe uyarılar: Kuvvetli rüzgar ve don bekleniyor

İstanbul'da Pazar günü sabah saatlerinden itibaren Sibirya kökenli soğuk bir havanın etkisine girecek İstanbul’da, Perşembe gününe kadar aralıklarla kar yağışı bekleniyor. İBB AKOM, sürücüleri ve yayaları muhtemel yağışı ile don olaylarına karşı uyardı.

Hafta boyunca Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkili olduğu İstanbul’un, Pazar günü sabah 08:00’den itibaren Sibirya kökenli daha soğuk bir havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

FIRTINA VE KUVVETLİ YAĞIŞ 

İBB AKOM verilerine göre; soğuk hava kuzeyli rüzgarların (Karayel, Yıldız) 60-80km/s hızla fırtına şeklinde esmesiyle şehre giriş yapacak. Soğuk hava nedeni ile hâlihazırda 5-7°C’ler civarında seyreden sıcaklıklar kar değerlerine (-1, 3°C) gerileyecek. Soğuk hava ve fırtınanın beraberinde, il genelinde karla karışık yağmur ve kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanması bekleniyor.

Pazar sabah saatlerinden itibaren şehir merkezinde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülmesi beklenen yağışların kuzey ve yüksek kesimlerde (Çatalca, Arnavutköy, Çekmeköy, Beykoz, Şile, Aydos vb.) kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden (15:00) sonra il genelinde fırtına ile birlikte yer yer kuvvetli kar şeklinde etkili olmaya devam etmesi bekleniyor.

DON VE BUZLANMAYA DİKKAT

Perşembe sabah saatlerinde kadar İstanbul üzerinde etkili olması beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgası nedeni ile sıcaklıkların yer yer 0°C ve altına gerileyebileceği, beraberinde buzlanma ve don olayları ile birlikte kuvvetli, yer yer yoğun kar yağışı geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Soğuk hava ve muhtemel kar yağışı nedeni ile yaşanacak olumsuzluklara karşı vatandaşlar uyarılırken, İBB Karla Mücadele Ekipleri hafta boyunca AKOM’un koordinasyonunda sahada olacak. Kent trafiği ve yağışlar 24 saat kameralarla denetlenerek kar yağan ve buzlanan ana yollara anında müdahale edilecek. Binlerce personel ve araçla sahada çalışacak İBB Ekipleri, teknolojik erken buzlanma uyarı sistemi verileri ışığında yollara gerekli müdahaleleri anında yapacak. Vatandaşlar da hava koşulları ve yağışlara karşı bilgilendirilecek.

VALİ UYARDI: TEBDİRLİ OLALIM

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Cumartesi ve Pazar günü karla karışık yağmur beklenmektedir. Lütfen tedbirli ve dikkatli olalım" dedi.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Yerlikaya, "Kıymetli Hemşehrilerim, 16.00 itibarıyla Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden alınan bilgilere göre İstanbul'da; umartesi ve Pazar günü karla karışık yağmur beklenmektedi. Lütfen tedbirli ve dikkatli olalım. Gelişmelerden sizleri sürekli bilgilendireceğiz" ifadelerini kullandı.

THY: UÇUŞLAR İPTAL EDİLEBİLİR

Türk Hava Yolları (THY), 5 Şubat pazar günü beklenen hava muhalefeti nedeniyle yolcularına seferlerini kontrol etmeleri uyarısında bulundu.

THY'nin sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul kalkışlı/varışlı seyahati bulunan yolcularımızın dikkatine; 5 Şubat 2023'te beklenen hava muhalefeti nedeniyle İstanbul Havalimanı kalkış/varışlı uçuşlarımız yetkili makamların kısıtlama kararı çerçevesinde iptal edilebilmektedir. Uçuş tarihiniz yaklaştığında uçuş durumunuzu internet sitesinden kontrol etmenizi rica ederiz."

İSKİ'DEN UYARI: SAYAÇLARINIZI İZOLE EDİN

Soğuk hava dalgası ve don riskine karşı İSKİ de vatandaşları uyardı. Sayaçların izole edilmesi uyarısı yapan İSKİ'nin abonelerine gönderdiği mesaj şöyle:

"Sayın Abonemiz;
İstanbul'da etkili olacak soğuk hava dalgası sebebiyle donmadan kaynaklanabilecek arızaların önlenmesi için, açıkta bulunan su boruları ve sayaçlar, soğuk havayla temas etmeyecek şekilde kapatılmalı ve yalıtım malzemesi ile izole edilmelidir. Alınacak basit tedbirlerle yaşanması muhtemel problemlerin önüne geçilebileceği unutulmamalıdır. Anlayışınız için teşekkür eder, bilgilerinize sunarız."

BEDAŞ: PLANLANAN ÇALIŞMALAR ERTELENDİ

Meteoroloji'den gelen uyarıların ardından BEDAŞ da açıklama yaparak planlı bakım onarım çalışmalarının ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

İstanbul'a beklenen lapa lapa kar yağışı geliyor ama fırtınaya dikkat! Hafta sonu Sibirya soğukları ve fırtına geliyor! AKOM ve Vali Ali Yerlikaya'dan peş peşe uyarılar: Kuvvetli rüzgar ve don bekleniyor

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin