İsmail Saymaz, Mahir Ünal'ın istifa sürecini yazdı

Alfabe üzerinden cumhuriyete yönelik sözleri sonrası Mahir Ünal'ın grup başkan vekilliğinden istifasını yazan İsmail Saymaz AK Partili bir üst düzey yöneticinin konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Google Haberlere Abone ol
İsmail Saymaz, Mahir Ünal'ın istifa sürecini yazdı

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, AK Partili bir üst düzey yöneticisi ile "Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" şeklindeki sözleri sonrası AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Mahir Ünal hakkında yaptığı konuşmayı yazdı. AK Partili yönetici, Ünal'ın yanlış yaptığını söyledi.

Saymaz, yazısında konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

Bugün Cumhur İttifakı’nın politik sınırlarını, deyim yerindeyse Misak-ı Milli’sini Bahçeli çiziyor. Dolayısıyla Ünal’ın istifasını, Erdoğan değil, gerçekte Bahçeli aldı.

Görüştüğüm bir AK Partili üst düzey yönetici bu iddiayı doğru bulmuyor. 'Bazıları MHP’ye bağlıyor' diyor. 'Ben de bu fikirdeyim' diye ekledim. 'Hayır' diye itiraz ediyor. Bahçeli’nin rolü olmadığını savunuyor.

Ünal’ın alfabe devrimini eleştirmekle kalmadığını, Cumhuriyet’i yargıladığı için istifasının alındığını ifade ediyor.

Şöyle konuşuyor:

'İnsanların harf inkılabına eleştirisi ile Ünal’ınki farklı. Mahir Bey, ‘Harf inkılabını doğru bulmuyorum, kültürümüzden kopardı’ dese kimse dokunmaz. En çok uyarırlar. Ama ‘Cumhuriyet bunu yaptı’ derseniz, bu başka bir dil. ‘Cumhuriyet bedel ödetti’ diyor. Bu çok yanlış. ‘Cumhuriyette bazı adamların yanlışı’ dersiniz ve ‘Harf inkılabı hatası’ dersiniz; hepsi kabul. ’Cumhuriyet’ dediğiniz zaman başka bir şey söylemiş oluyorsun.'

AK Partili üst düzey yöneticiye Ünal’ın İslamcıların bildik bir tezini tekrarladığını ve benzer sözleri Erdoğan’ın da söylediğini hatırlatıyorum.

'Milli Görüş’ün göbeğinden geliyorum' diyor ve şöyle devam ediyor:

'Harf inkılabı Cumhuriyet olmasaydı da Osmanlı’nın yapacağı bir şeydi. Milli Görüşçü olarak Mahir Bey'in ifadesine imza atmıyorum. ‘Siyasi olarak yapmaması lazım’dan da öte içerik olarak katılmıyorum.‘Harp inkılabını yaparak, mezar taşlarımızı okumaya engel oldunuz’ diyebilirsiniz. Mahir Bey, ‘Cumhuriyet bedel ödetti’ diyor. Bedel medel ödetmedi ya! Cumhuriyet’i seviyorum kardeşim. Cumhuriyet’i demokratikleştirmek istiyorum. Geliştirmek istiyorum. ‘Bedel ödetti’ diyorsan başka bir şey söylemiş oluyorsun. Milli Görüşçü olarak ‘Cumhuriyet bedel ödetti’ ifadesini reddediyorum.'

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin