İslam Memiş'ten çok konuşulacak dolar çıkışı. Elinde doları olanlara kötü haberi verdi. Dolar yükselecek mi. Dolar 21 TL olur mu. Doları bozdurma zamanı mı?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı ve tv100.com yazarı İslam Memiş, Medyatava TV'nin konuğu oldu ve dolar, altın ve kripto paralarla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı. Memiş, elinde doları olanlara kötü haberi verdi.

Google Haberlere Abone ol
İslam Memiş'ten çok konuşulacak dolar çıkışı. Elinde doları olanlara kötü haberi verdi. Dolar yükselecek mi. Dolar 21 TL olur mu. Doları bozdurma zamanı mı?

Medyatava TV'nin konuğu olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'in dolar, altın ve kripto paralarla ilgili öngörüleri şöyle:

Dolar endeksinde bir yumuşama var dolayısıyla dünyada doların değer kaybının yaşandığı veya biraz daha o gerginliğin azaldığı bir süreçten geçiyoruz.

2023 mart ayı itibariyle de Amerika Merkez Bankası faiz artırımlarını bırakacak, piyasada takip edecek yani doların ana vatanını konuştuğumuz için oradaki politikalar önemli, dolayısıyla dolar endeksinde piyasalarda agresif bir yükseliş şahsen beklemiyorum, dolayısıyla ben bugün 18,60 – 18,70 seviyesinden dolar aldım, velev ki 20 lira oldu velev ki 21 lira oldu getirisine bakmak lazım, dolayısıyla doları bir yatırım aracı olarak değil bir ödeme aracı olarak görmek gerekiyor ve manipülasyonlara karşı çok duyarlı olmak gerekiyor.

KRİPTO PARADA YÜKSELİŞ OLACAK MI?

Burada da çok güzel bir plan var aslında; bu plan çok güzel bir şekilde işliyor. Bakın Amerika Merkez Bankası Fed 8 ay önce devreye girdi, diyor ki; ben faiz arttırma sürecine 8 ay önce başladım, enflasyonu düşüreceğim ve dolar karşısında ne varsa ezip geçeceğim diyor, tamam ve 8 ay boyunca diğer majör para birimlerinde sert değer kayıpları gördük, altın ve gümüş fiyatlarında sert değer kayıpları gördük , sadece dünyada doların konuşulduğu bir süreç diğer yandan doları rezerv para yapmak için, doları çok kullanılan bir para yapmak için, talep edilen bir para yapmak için de çok uğraş gösterdiler.

ETF'lerde, sanal ortamda ciddi bir altın satışı da yaptılar ama sonuca baktığını zaman da, faiz arttırarak enflasyonun düşmediğini gören bir dünya var karşınızda ve yanlış politika yaptığında da onları zaten gördü.

Kripto para piyasasında şöyle bir gelişme var: Yine dolara bağlayacağım konuyu, şimdi kripto para piyasasında 8 aylık bir baskılanma var, yani piyasaya aslında yatırımcılar şu mesajı verdiler: 'Gördünüz mü, enflasyona karşı kripto paralar sizi korumadı veya koruyamadı, biz kripto paraları baskılayabiliriz’ mesajı verildi, insanlar varlıkların %80’ini kaybetti.

Peki ne oldu? İflaslar geldi, kripto para piyasaları şirketlerinin iflasları geldi ve yavaş yavaş onları sorgulamaya başladılar.Amerika önümüzdeki haftadan itibaren tarih de verebilirim size, bu kripto para işi sahiplerine ciddi bir çökme operasyonu yapacak, o insanların paralarını çalanlardan devlet olarak onlar hepsini komple alacaktır, yine bu işin kaynağını Amerika yiyecektir.

CIA tarafından FBI tarafından da ciddi anlamda bu kripto para iş sahiplerine ciddi operasyonlar yapılacak ve bütün varlıklarına el koyacaklar, yani o kripto para piyasasında varlıklarını kaybeden insanların parasını çalan insanlar da aslında bu işten karlı çıkmayacak çünkü bir sonraki atakta devletler bu işi biraz daha sürdürecek gibi duruyor.

 

İslam Memiş'in altına yönelik öngörüsü ise şöyle:

Altının ons fiyatı 1780 dolar seviyesinde şu anda, gram altın TL fiyatı 1070 lira seviyesinde, son 8 aydır yine yatırımcılara yıl sonu alakalı öngörümde herhangi bir değişiklik olmadığını özellikle bu yeni rallilerin devam edeceğiyle alakalı sık sık yayınlarım oldu ve hiçbir zaman da revize etmedim.

Ön görümü ve tahminimi, kasım ayı itibariyle bu yükselişler başladı altın zincirini kırdı, yeni rekorlar test ediyor ancak bu rekorların devamı var, önümüzdeki haftalarda büyük ihtimalle 1100’lü rakamları konuşuruz, aralık ayı itibariyle de 1200’lü rakamları konuşuruz diye tahmin ediyorum.

Yine altının ons fiyatının 1800 seviyesini yavaş yavaş konuşmaya başlayacağımız bir süreç geliyor. Ve dünyadaki bütün merkez bankalarının 400 tonluk altın rezervi hiç tevafuk değil ve ciddi bir alım yaptılar hem jeopolitik riski hem resesyon riski diğer yandan baskılanma süreciyle tepki alımları, altın fiyatlarında yeni rekorları gündeme getirecektir.

Elinde altın bulunduran vatandaşlarımız satmak için çok acele etmemesi gerekiyor, yeni rekorlar yolda.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin