İSKİ aboneliğinde değişiklik yapıldı. Göçmen sahtekarlığı tespit edildi. İşte yeni şartlar

Geçici koruma kapsamındaki bazı yabancıların ikamet başvuruları ve uzatmalarında talep edilen bazı belgelerin sahte aboneliklerle temin edildiği tespit edildi. Bunun üzerine, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü ilgili tüm kuramları uyardı. İBB'ye bağlı İSKİ harekete geçen ilk kurumlardan biri oldu ve yabancılar için su abonelik şartnamesi değiştirildi. İşte detaylar.

Google Haberlere Abone ol
İSKİ aboneliğinde değişiklik yapıldı. Göçmen sahtekarlığı tespit edildi. İşte yeni şartlar

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü, bazı yabancıların ikamet izin belgesi için yaptıkları başvurularda sahte belgeler kullandıklarını öğrendi. 

İlgili tüm kurumların uyarılmasıyla İSKİ hemen harekete geçti ve geçici koruma altındaki yabancı uyrukluların abonelik başvurular tek tek incelendi.

Bazı yabancı uyruklu kişilerin aynı kullanım yerine ait sözleşmeyi birden fazla kişi üzerinden sürekli devir yaptığı ortaya çıktı. Eş, anne, baba, kardeş adına belli aralıklarla sözleşme devir işlemleri yapıldığı sonucuna varıldı. Öte yandan  misafir konumundakiler üzerinden abonelik talebinde bulunulduğu, aynı kişiler adına birçok aktif sözleşme yapıldığı tespit edildi.

EK TEDBİRLER ALINDI

Sahte abonelerin tespit edilmesiyle İSKİ yabancıların abonelik başvuru şartnamesinde değişiklikler yaptı.

Yabancı uyrukluların ikamet adresinin sözleşme yapmak istediği adres ile aynı olması şartı getirildi. Gayrimenkul tapusu ile başvuranların haricinde yabancıların birden fazla su abonelik sözleşmesi yapması sınırlandırıldı. Önceden başvurmuş, birden fazla sözleşmesi olduğu tespit edilen yabancılar için de ikamet dışındaki sözleşmesinin iptal edilmesi kararına varıldı. Öte yandan online abonelik işlemi yabancı uyruklulara kapatıldı. Yabancı uyruklu kişi adına yapılan sözleşme, başka bir yabancı uyruklu bir kişiye devredilmek istendiğinde, aktif sözleşme sahibinin ikamet adresinde kaydının olmaması şartı aranacak. İSKİ aldığı bu kararları hemen uygulamaya başladı.

İSKİ ABONELERİNİN YAKLAŞIK 287 BİNİ YABANCI UYRUKLU

İSKİ tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da bulunan su abonesi sayısı 6 milyon 874 bin 188. Bu abonelerin yaklaşık 287 bini ise yabancı uyruklu. İstanbul Valiliği, ikametleri farklı şehirlerde olan geçici koruma kapsamında yabancıların 24 Eylül 2023'e dek şehri terk etmeleri gerektiğini açıkladı. İkamet izni olmadan İstanbul’a gelen yabancıların sayısında yaşanan artışla birlikte İl Göç İdaresi Başkanlığınca 10 ilçe ikamet iznine kapatıldı. Geçici koruma altındaki yabancıların İstanbul’da kalabilmesi için, geçerli bir ikamet belgesine sahip olması, belirtikleri adreste ikamet etmeleri, belirtilen sürelerde il göç idaresine bildirimde bulunmaları gerekiyor.

 

 

Kaynak: ANKA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin